Oruç tutanlar suyu nasıl tüketmeli?

Ramazanda Sağlık
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Levent Gürkan, Ramazan’da suyun tek seferde değil, iftar ve sahur arasında bölünerek alınması gerektiğini söyledi. Op. Dr. Levent Gürkan, Ramazan ayında yeteri kadar sıvı alınma...
EMOJİLE

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Levent Gürkan, Ramazan’da suyun tek seferde değil, iftar ve sahur arasında bölünerek alınması gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Levent Gürkan, Ramazan ayında yeteri kadar sıvı alınması gerektiğine dikkat çekerek, sıvı kaybının zararları hakkında bilgi verdi. Gürkan, “Normal şartlar altında vücut günlük yaklaşık 2 litre sıvı kaybı vardır. Bu sıvı kaybı fizyolojik durumlarda ve bazı hastalıklar ile birlikte belirgin olarak artış gösterebilir. Bunların başında hava sıcaklığında artışa bağlı olarak terleme ve solunumla kayıplar ve egzersiz gibi doğal durumlar ile güneş yanıkları, ishal veya ateşli hastalıklar gibi olağan dışı durumlar gelir.” dedi.

Ramazan’da su dengesinin korunmasını önemli olduğunu altını çizen Gürkan, “Ramazan’ın çok sıcak yaz günlerine isabet ettiği bu sene su dengesinin korunması oruç tutanlar açısından büyük önem taşımakta. Her kişi günlük sıvı ihtiyacını kabaca belirlemeli ve bu miktarı tek seferde değil, iftar ile sahur arasına bölerek almalıdır. İçilecek sıvı seçilirken gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durulması ve daha çok su, taze meyve suyu ve maden suyu tüketilmesi doğru olacaktır.” diye konuştu.

Vücuttaki su kaybının belirtilerinden bahseden Gürkan, “Vücutta oluşan su eksiğini tamamlamadığımız veya tamamlayamadığımız durumlara dehidrasyon denilir. Bu durumda susama ve huzursuzluk hissi, iştahta azalma ve ciltte kuruma ile kendini gösterirken sıvı kaybı ilerledikçe idrar miktarında azalma ve renginde koyulaşma, ağızda kuruluk, açıklanamaz yorgunluk ve performans kaybı, baş ağrısı, ayağa hızlı kalkıldığında baş dönmesi ve keyifsizlik baş gösterir. Sıvı açığı buna rağmen tamamlanmazsa ve yüzde 6’lara ulaşırsa kişide uykuya eğilim, bulantı ve bacaklarda karıncalanma başlar.” ifadelerini kullandı.

Vücuda katı gıdalardan da sıvı alındığını belirten Gürkan, “Bu dönemde aşırı tuzlu ve kızartma gıdalardan uzak durarak daha çok meyve ve sebze tüketmemiz gerekmekte. Gün içinde ise sıvı kaybımızı en aza indirmek için hafif giysiler giymeli, serin ve nemli ortamlarda bulunmalı ve fiziksel aktiviteden kaçınmalıyız.” şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme