Ramazan’da Bakliyata Dikkat!

Ramazanda Sağlık
Ramazan’da Bakliyata Dikkat! Baklagiller hem Ramazan sofralarının hem de Ramazan kumanyalarının demirbaşı. Uzmanlar uyarıyor: “Bütün gıdalarda olduğu gibi bakliyat alımında da çok dikkatli...
EMOJİLE

Ramazan’da Bakliyata Dikkat!

Baklagiller hem Ramazan sofralarının hem de Ramazan kumanyalarının demirbaşı. Uzmanlar uyarıyor: “Bütün gıdalarda olduğu gibi bakliyat alımında da çok dikkatli davranılmalı…”

Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düştüğü için uzmanlar beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor. Uzmanlara göre, özellikle kilolu ve kolesterolü yüksek olan kişiler ve yaşlılar, kırmızı et ve yağ tüketiminden ziyade sebze, meyve gibi düşük kalorili besinlere, zengin protein ve lifli yapısıyla enerji kaynağı baklagillere ağırlık vermeli.

Ramazan öncesi alışkanlıktan mı fırsatçılıktan mı bilinmez gıda fiyatlarının artacağı yönünde spekülasyonlar hep yapılır. Bir gıda firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de işte bu nedenle tüketicileri uyarıyor: “Ramazan ayını zam ayı olarak bilenler ve beklenti içinde olanların öngördükleri zamlar bu Ramazan’da olmadı ve olmayacak; en çok tüketilen pirinç başta olmak üzere işlenmiş ya da işlenmemiş tarımsal ürünlerde nohut hariç fiyatlarda artış beklemiyoruz.

Ayrıca Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunmak isteyen hayırseverlerin aldığı kumanya kolilerine ucuzluk adı altında, ürünü karıştırarak ya da hileler yaparak fiyata göre hazırlayan; ürünün cinsine, yöresine, analizine, kalibresine ve nem durumuna dikkat etmeden kalitesi ve standardı düşük, Gıda Kodeksi’ne uygun olmayan ürünler konulabilmektedir. Bu yüzden, yardım yaparken de evimiz için satın aldığımız, mutfağımızda pişirdiğimiz, güvenimizi kazanmış markalı ürünlerin tercih edilmesini öneriyoruz. Sonuçta her tür gıda alışverişlerinde kalite ve hijyen standartlarına uygunluğa çok dikkat edilmeli.”