Bayramda Kilo Artışına Dikkat

Ramazanda Sağlık
“Eğer dikkat etmezsek bu 3 gün içerisinde yarım kilo, hatta 1 kilo bile alabiliriz”. Ramazan’da uzun süre aç kalınmasının ardından bayramda çok yemek yenilmemesi gerektiğini belirten...
EMOJİLE

“Eğer dikkat etmezsek bu 3 gün içerisinde yarım kilo, hatta 1 kilo bile alabiliriz”.

Ramazan’da uzun süre aç kalınmasının ardından bayramda çok yemek yenilmemesi gerektiğini belirten beslenme ve diyet uzmanı Duygu Deniz, bu 3 gün içerisinde kilo alınabileceği uyarısında bulunarak, “Vücut, uzun süre açlıkla beraber düzensiz bir beslenme dönemine girdiği için metabolizma yavaşlıyor. Ramazan’ın bitmesine yakın, vücut halsiz düşerek dinlenme moduna giriyor.

Bunun biz Ramazan dışında dezavantajı olacaktır. Vücut direnci düştükten, metabolizma yavaşladıktan sonra daha kalorili, yağlı yiyecekler ve aldığımız enerjinin yüksek oluşu, bize kilo artışı olarak geri dönecektir. Eğer dikkat etmezsek bu 3 gün içerisinde yarım kilo ila 1 kilo bile alabiliriz. Öncelikle Ramazan’da düşmüş olan metabolizmayı toplamak için Ramazan öncesindeki beslenmeniz gibi düzenli beslenmemiz gerekli. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği düzenli olarak yenmeli. Akşam yemekleri ve öğle yemeklerinin, davetlerdeki yemeklerin daha yağlı ve tatlı olması beslenme düzenini bozabilir. Bu durumun bayramda 3 gün boyunca devam etmesi bize kilo artışı olarak dönecektir.

Bu yüzden tavsiyem, Ramazan’dan sonra bu düşük metabolizmamızı da tamamlamak için 3 öğün beslenme programınıza devam edin, ara küçük öğünler de tüketilebilir” diye konuştu.

Bayramın kaçınılmazı olan tatlı ve şeker kullanımı için de uyarıda bulunan Deniz, “Bayram dönemi istisna, özel keyifli geçirebileceğimiz bir dönem. Biz beslenme uzmanları çok fazla sıkı bir diyet programından yana değiliz. Keyifli geçmesi adına, tatlı grubundan, şekerli yiyeceklerden fazla kaçırmamak şartıyla tüketebiliriz. 3 gün boyunca kilo almaktan ziyade, korumayı hedeflemeliyiz. Günlük öğünlerin dışında arada günde 1 porsiyon tatlı alınabilir. Bir dilim sütlü ve hafif tatlıları tavsiye ediyoruz.

Çikolata da günlük 2 ya da 3 tane alınabilir. Bayramda ikramlara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bunlar genelde yağlı ve şekerli olur. İçeceklere dikkat etmek gerek. En çok tavsiye ettiğim içecek ayran. Gaz ve şekerli içecekler değil, ayran tüketirsek bayram boyunca kilomuzu korumuş oluruz” dedi.