Ramazan ‘da Bu Hastalığa Dikkat!

Ramazanda Sağlık
Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Seher Yağıbasan; “Ramazanda beslenme şekilleri değiştiği ve öğün sayısı azaldığı için baş ağrısı ve migren şikayetlerinde artış görülmektedir” dedi. Migrenin neden...
EMOJİLE

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Seher Yağıbasan; “Ramazanda beslenme şekilleri değiştiği ve öğün sayısı azaldığı için baş ağrısı ve migren şikayetlerinde artış görülmektedir” dedi.

Migrenin nedeni tam olarak bilinemese de hastalığı tetikleyen pek çok unsur olduğunu söyleyen Yağıbasan, “Migren, ataklar halinde gelen, saatlerce sürebilen, genellikle başın bir tarafını tutan ve zonklayıcı tarzda ağrıya neden olan bir hastalıktır. Ağrı sırasında bulantı da olabilmektedir. Ayrıca hastalar ışığa, gürültüye ve kokulara karşı hassas olabilirler. Stres, olumsuz yaşam koşulları, çevresel tetikleyiciler olduğu gibi, hormonal değişimler, besinler de migreni etkileyebilmektedir. Bunlar içinde öğün atlamak da önemli rol oynamaktadır. Migrenin uzun yıllar sürecek ve ilaç kullanmayı gerektirecek bir hastalık olabileceği ve bu ilaçların ciddi yan etkilere neden olabileceği düşünülürse, migren atağını engelleyebilmek önem kazanmaktadır. Migren ataklarını tetikleyen bir gıda varsa, ondan kaçınmak gereklidir. Beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Bazı gıdaların ağrıyı tetiklediği belirlenmişse ondan kesinlikle kaçınmak gerekir” dedi.

Açlığın migreni başlatabildiği durumlarda düzenli bir şekilde sık küçük öğünler alınması gerektiğini belirten Yağıbasan, şunları söyledi:

“Bu nedenle açlığın tetiklediği migren ağrıları olan hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından sakıncalı olabilmektedir. Oruçlu iken ağrıyı çekmenin yanında, gerekli tedavinin yapılamaması da ayrı bir konudur. Oruçlu iken yaşanılan migren ağrıları, normal zamanda olabilecek migrenin ağrısından daha fazla olacaktır. Açlık ile migreni etkilenmeyen hastaların oruçlu olmaları problem yaratmaz. Kan şekerinin düşmesi ve uzun süre aç kalmak da migrene sebep olabilir. Oruç tutan ve sık baş ağrısı çekenlerin yahut migren hastalarının ramazan ayı boyunca çikolata, peynir, kahve ve kola gibi yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi, iftardan sonra tatlı ihtiyaçlarını süt, vanilya ve çikolata gibi tatlılar yerine meyveden karşılamaya önem göstermeleri gerekir. Bununla beraber her migren tetikleyicisi, her hastada ağrıya sebep olmayabilir. Bu durumda hastaların migren ataklarını tetikleyen bir gıda varsa, onu belirleyip kaçınmaları gerekir.”