İftardan sonra tatlı isteyen çocuğa meyve verin

Ramazanda Sağlık
Ben de oruç tutacağım’ diye tutturan küçük çocukların anne-babaları dikkat… İstanbul Florence Nightingle Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil Akşam gazetesine; aileleriyl...
EMOJİLE

Ben de oruç tutacağım’ diye tutturan küçük çocukların anne-babaları dikkat… İstanbul Florence Nightingle Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil Akşam gazetesine; aileleriyle ortak bir şeyler paylaşmak hevesiyle oruca başlayacak olan miniklerin fazla yıpranmaması için alınması gereken önlemleri sıraladı. 

– Mutlaka sahura kaldırın. İlk günler iftarı beklemeden öğle saatlerinde yemek yemesini sağlayın. Etli sebze yemeği, bulgur, ayran, tereyağı, bakliyat gibi tok tutacak yemekler önüne koyulmalı. Vücudunun alışması için ‘tekne orucu’ tutmalarının faydalı olacağını söyleyin. 
– İftarda lokmaları iyice çiğnemeden yutmaları hazımsızlığa yol açabilir. Şeker ve tatlı ihtiyaçlarını öncelikli olarak şeftali, karpuz, kayısı, üzüm gibi sulu meyvelerden sağlamalarına dikkat edin. 

PEYNİR-YUMURTA TOK TUTAR

– Sahurda, protein ve yağ ağırlıklı beslenme çocukları tok tutar. Yumurta, süt, yoğurt, tereyağı ve peynir mutlaka sofrada bulunmalı. Bir miktar pekmez ya da bal da tüketilebilir. n Eğer çocuğunuz sportif faaliyetlerde bulunuyorsa mümkün olduğunca su ihtiyacını giderip gidermediğini kontrol edin. 
– Çocukların uykuya ihtiyacının erişkinlerden daha fazla olduğunu unutmayın. Ramazan ayında mümkün olduğunca erken yatırıp, uykusunu almasını sağlayın.  İftardan önce şekerleme yapması için yönlendirin.  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme