Bayramda Beslenmeye Dikkat!

Ramazanda Sağlık
Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Hasan Yıldız, Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninde yaşanan değişiklik ve uzun süreli açlıktan sonra normal yaşama geçerken dikkatli olunması gerektiğini söyledi....
EMOJİLE

Denizli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Hasan Yıldız, Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninde yaşanan değişiklik ve uzun süreli açlıktan sonra normal yaşama geçerken dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Ramazan ayında oruç tutanların, bayram ile birlikte normal beslenme sürecine geçişte yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek sağlıklarını tehlikeye atmamaları gerektiğini belirten Hasan Yıldız, "Bayramda ağır yiyeceklerden uzak durulmalı.

Ramazan boyunca oruç tutan bireyler beslenme düzeninin değişmesi ve günlük öğün sayısının düşmesi nedeniyle normal beslenme düzenlerine kavuşmalarıyla birlikte bir anda eskisinden de fazla yemek yeme eğiliminde bulunurlar. Ayrıca, değişen yemek düzeni nedeniyle metabolizma hızı yavaşlamakta ve kilo alma eğilimi artmaktadır. Değişen yemek düzeni ve bayramda ağır tatlıların, kızartma ve kavurmaların tüketilmesi nedeniyle de özellikle mide – bağırsak şikayetleri artmaktadır. Bu nedenle bayramda beslenmeye dikkat edilmelidir" dedi.

Diyetisyen Hasan Yıldız, Ramazan’dan sonra güne kahvaltı ile başlanması ve kahvaltıda mideyi zorlamayan besinlerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Yemekler 3 ana öğün, 3 ara öğün olmak üzere yenmeli ve ana öğünlerde her besin grubundan az miktarlarda tercih edilmelidir. Kızartma gibi yüksek kalorili besinler yerine haşlama, buğulama besinler tercih edilmeli yemekler hızlı tüketilmemeli ve iyi çiğnenmelidir.

Bayramda özellikle hamur işleri ve tatlı tüketiminde dikkatli olunmalı tatlı yerine meyve tercih edilmelidir. Sıvı ihtiyacına dikkat edilmeli ve günde 2,5 litre su tüketilmelidir. Kahve ve çay yerine bitki çayları tercih edilmelidir."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme