Türk Yıldızları’ndan muhteşem gösteri

Toplum
Türk Hava Kuvvetlerinin milli takımı Türk Yıldızları, ‘kokpitini’ açtı. Türk Silahlı Kuvvetlerini dünyaya tanıtmayı, Türk Hava Kuvvetlerinin disiplin ve etkinliğinin anlatılmasına katkıda ...
EMOJİLE

Türk Hava Kuvvetlerinin milli takımı Türk Yıldızları, ‘kokpitini’ açtı. Türk Silahlı Kuvvetlerini dünyaya tanıtmayı, Türk Hava Kuvvetlerinin disiplin ve etkinliğinin anlatılmasına katkıda bulunmayı ve Türk halkının Silahlı Kuvvetlere olan güven duygusunu pekiştirmeyi, gençlerin havacılığa olan sevgisini artırmayı amaçlayan Türk Yıldızları’nın nefes kesen hareketleri, İzmir’deki etkinlikte 360 derece açıyla kaydedildi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN…

AA’nın özel kamerayla yaptığı çekimlerde, akrotimin dünyadaki diğer akrotimlerin de yaptığı hareketlerinin yanı sıra Türk Yıldızları’nın akrotim dünyasına kazandırdığı ve imza hareketleri olan ‘üçlü çapraz kesişim’, kendilerine özgü ‘A pasaj’, ‘Akrep pasaj’ ve dünyada başka bir ekibin yapamadığı ‘iniş takımları kesişim’ gibi hareketler de yer alıyor.

Gösteri sırasında uçaklar saatte 350 ila bin 15 kilometre hızla ilerliyor. Akrotimin ‘yakın kol’ pozisyonunda uçuşu sırasında uçaklar arasındaki mesafe 1 metreye kadar düşüyor. Pilotların yüksek hızda giden jetleri nasıl ustalıkla kumanda ettiği de kayıtlarda görülüyor.

8 jetle gösteri yapabilen tek akrotim

Türk Yıldızları, dünyanın en fazla bilinen ve izleyenlerini en fazla heyecanlandıran 5 akrotimden birisi olarak kabul görüyor.

Akrotim, dünyada ses üstü hızla uçma kabiliyetine sahip süpersonik jetleri kullanan 6 ülke akrotiminden biri. Dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapabilen tek akrotim ise Türk Yıldızları. Timdeki uçak sayısı arttıkça ekibin uyumu da o derece zorlaştığı için bu özelliği de Türk Yıldızları’nı diğer akrotimlerin önüne geçiriyor.

Kurmay Yarbay Şenol Çetin, Binbaşı Esra Özatay, Yüzbaşı Osman Yığcı, Yüzbaşı Ali Balcı, Yüzbaşı Hasan Kocabaş, Yüzbaşı Kemal Koyunluoğlu, Yüzbaşı Ali Onur Adalı ve Üsteğmen Gökhan Esen’nin görev aldığı Türk Yıldızları’nın Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Selim Şensoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, timin kurulduğu 1992’den bu yana Türkiye dahil 22 ülkede 500’e yakın gösteri yaptığına dikkati çekerek, gösteri sonrası izleyenlerle bir araya geldiklerinde çok olumlu geri dönüşler aldıklarını aktardı.

Çok sayıda gencin Türk Yıldızları’nda görev almak istediğini kaydeden Şensoy, Hava Harp Okulu mezunu subayların uçuş okulunda eğitimlerini başarıyla tamamlayıp pilot olduğunu, daha sonra Hava Kuvvetlerinin planladığı uçak tipinde harbe hazırlık eğitimleri gördüğünü anlattı. Şensoy, ‘Belli bir uçuş saati tecrübesinden sonra Türk Yıldızları’nda görev yapmak üzere seçilirler. En az 450 saat birinci pilot uçuşu olan jet pilotları içinden istekli olanlardan uygun şartları sağlayanlar Akrotim Filosu’na seçilir ve geçireceği Akrotim Pilotluğu Eğitimi’ni başarılı olarak tamamlanması sonrasında gösteri uçuşlarına başlatılır.’ diye konuştu.

‘Hollanda’da sanal Türk Yıldızları var’

Üsteğmen Şensoy, Türk Yıldızları’nın Türk gençlerinin yanı sıra yurt dışındaki gençler arasında da çok ilgi gördüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

‘Hollanda’da kendilerine ‘sanal Türk Yıldızları’ diyen bir grup genç var, sanal ortamda simülatör aracılığıyla Türk Yıldızları’nı canlandırıyor. Oynarken uçaklarımızın rengini, desenini tercih ediyorlar ve hareketlerimiz yapıyorlar, ayrıca yabancı ülkelerde gösteriden sonra düzenlenen imza etkinliğine büyük ilgi gösteriyorlar.’