Lokma’nın Kültürümüzdeki Yeri

Toplum
  Yıllarca sadece saraylarda yapılan bu eşsiz lezzet, günümüzde halk tarafından da benimsenmiştir. Ülkemizde bazen bir köşe başı, bazen bir sokak veya bir evin önü, nerede uzun bir kuyruk görseni...
EMOJİLE

 

Yıllarca sadece saraylarda yapılan bu eşsiz lezzet, günümüzde halk tarafından da benimsenmiştir.

Ülkemizde bazen bir köşe başı, bazen bir sokak veya bir evin önü, nerede uzun bir kuyruk görseniz bu kuyruğun sebebi eşsiz lezzeti ile lokma sırası oluyor. Özellikle İstanbul ve İzmir de oldukça yaygın olan ve her gün denk gelebildiğiniz bu eşsiz lezzet, halka ücretsiz olarak hayır amacıyla dağıtılmaktadır. Kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan lokma tatlısı, günümüzde bu alanda kendini geliştiren lokmacı ustaları tarafından dökülmektedir. Oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu eşsiz lezzetin, Arap kültüründen ülkemize geçtiği düşünülmektedir. 1400’lü yıllarda Araplarda ortaya çıkan lokma tatlısı, bir süre sonra Osmanlı saraylarında da aktif bir şekilde tüketilmeye başlandı.

Yıllarca sadece saraylarda yapılan bu eşsiz lezzet, günümüzde halk tarafından da benimsenmiştir. Genellikle hayır amacıyla döktürülen lokma, adını ‘lukma’ adlı Arapça kelimeden almıştır. Tarihte ilk olarak 13. yüzyılda El-Bağdadi tarafından tarifi sunulan bu tatlı, ülkemizde de birkaç farklı çeşitte tüketilmektedir. Lokmacı İstanbul, İzmir ve bunun gibi birçok şehirde oldukça yaygındır. Sünnet, düğün veya nişan gibi birçok farklı etkinlik amacıyla döktürülen lokma tatlısı, birçok firma üzerinden sizlere sunulmaktadır. Uygun ücretler üzerinden sizlere sunulan bu hizmette, çatal veya kaşık gibi birçok yan ürün hizmeti de sunulmaktadır.

Lokma Çeşitleri

Şerbetli veya şerbetsiz olarak aktif olarak tüketilebilen bu ürün, un, tuz, maya ve şeker karşımı ile ortaya çıkmaktadır. Uzun bir süredir ülkemizde aktif olarak tüketilen bu eşsiz lezzeti, sizlerde rahatlıkla tadabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde gerek internet gerekse numaralar üzerinden ulaşabileceğiniz lokma firmalarından randevu alabilir ve özel günlerinizi lokma tatlısı ile taçlandırabilirsiniz. Lokma döktürme hizmetinden faydalanabilmeniz için sadece kişi sayısı belirtmeniz yeterlidir.

Türkiye de genel olarak 2 çeşit lokma çeşidi tüketilmektedir. Bu ürünler İzmir lokması ve Saray lokması olarak karşınıza çıkmaktadır. Birbirinden şekil ve servis konusunda farklılık gösteren bu ürünler, tat olarak da biraz farklılık gösterebilmektedir. İzmir lokması saray lokmasına göre daha tatlı olmakla birlikte, pişiye benzeyen küçük şekli ile sizlere sunulmaktadır. Saray tatlısı ise ufak boyutlarda ve yuvarlak bir şekilde tüketiminize sunulmaktadır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme