Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motosiklet Ehliyeti Fiyatları

Toplum
Şehir içi ulaşımda motosiklet, pratik ve arabalara kıyasla ucuz olması nedeniyle çok sık tercih edilmekte ve böylece çoğu kişinin de merak ettiği konulardan biri olan motosiklet ehliyeti nasıl alınır?...
EMOJİLE

Şehir içi ulaşımda motosiklet, pratik ve arabalara kıyasla ucuz olması nedeniyle çok sık tercih edilmekte ve böylece çoğu kişinin de merak ettiği konulardan biri olan motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Motosiklet ehliyeti almak için otomobil ehliyetinde olduğu gibi sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekir.

Motosiklet ehliyeti için başvuru tarihlerini takip ederek herhangi bir sürücü kursuna kayıt olup, gerekli harç bedelini ödedikten sonra teorik ve pratik sınava girmeye hak kazanırsınız. Peki motosiklet harç bedelleri, başvuru koşulları ve sınav parkurları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kısaca şöyle cevap verilebilir.

Motosiklet Sınavı Nasıl Oluyor?

Motosiklet ehliyeti almaya hak kazanmak için başvurunuzu yaptıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı 50 soruluk teorik sınavı 70 puan ile tamamlamanız gerekir. Teorik sınavı geçtikten sonra, pratik sınava girebilirsiniz. Pratik sınav ise otomobil ehliyetinde olduğu gibi çeşitli parkurlardan meydana gelmektedir.

Motor ve hatta araç kullanmayı bilen herkesin rahat bir şekilde geçebileceği motosiklet sınav parkuru; sekiz çizme, slalom, hızlanma, panik fren, düz gidiş ve kaçış olmak üzere 6 adet olarak sıralanabilir. Motosiklet uygulama sınavında geçmeniz gereken bu altı parkuru tamamlayıp, ardından trafiğe çıkmayı başarabilirseniz sınavı geçebilirsiniz.

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Gerekli Koşullar

Motosiklet ehliyetleri; B1, A1, A2 ve M sınıfı olmak üzere 4 türe ayrılmaktadır. A2 sınıfı hariç diğer ehliyet türlerini alabilmeniz için 16 yaşını tamamlamanız yeterlidir. Fakat A2 motosiklet ehliyeti için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yaş koşulunun yanı sıra motor kullanmaya engel bir sağlık probleminizin bulunmaması gerekir.

Yaş ve sağlık koşullarını tamamlayan 16 ve 18 yaşından büyük herkes, motosiklet ehliyeti için sürücü kursuna kayıt yaptırıp sınavlara giriş yapabilirler.

Motosiklet Ehliyeti İçin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Motosiklet ehliyeti almak için sürücü kursuna bazı belgeler ile başvuru yapmanız gerekir. Motosiklet ehliyeti için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir;

  • Sınav ücretinin ödendiğini gösteren dekont
  • Adli sicil kayıt formu
  • Kimlik fotokopisi
  • En az 6 ay öncesine ait 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Diploma veya öğrenim belgesi
  • Ehliyet için talep edilen sağlık raporu

Motosiklet Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar?

Motosiklet ehliyeti için sürücü kursuna başvuru yaptığınızda sınavlar ve ehliyet kartı için bazı harç bedellerini ödemeniz gerekmektedir. Motosiklet kursu fiyatları ve ehliyet harç ücretleri her sene değişiklik göstermektedir.

Motosiklet ehliyeti alırken ödemeniz gereken harcama kalemleri; sürücü kursu ücreti, ehliyet harcı ve sınav ücretleridir. Ehliyet harcı ve sınavlar için ödeyeceğiniz kâğıt bedeli anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödenebilmektedir. Motosiklet ehliyet harçları ne kadar? Diye merak eden kişiler için motosiklet ehliyeti almak için yapılabilecek tüm harcama kalemlerinin 2022 yılı için toplam 1800-2500 TL aralığında olduğu söylenebilir.