Özel Kuvvetler Karargahına Halisdemir’in ismi verilecek

Toplum
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesinde yaptırılan Şehit Ömer Halisdemir Parkı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Fetullahç...
EMOJİLE

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesinde yaptırılan Şehit Ömer Halisdemir Parkı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yaptığı 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Türkiye’nin tarihinde en çok ihanet gören milletlerden biri olduğuna dikkati çeken Işık, ‘Bu ihanetlerin, bu hainliklerin ağır bedellerini de çok ödediğimiz oldu ama doğrusu 15 Temmuz gecesi kalkışılan bir ihanet gibi ihaneti bizim tarihimiz ne gördü ne de yazdı. Öyle bir ihanet ki o ihanet girişimi başarılı olsaydı belki bugün Türkiye’yi bir bütün olarak tutmak mümkün olmayacaktı. Darbe girişimi başarılı olsaydı kendi vatan toprağını koruyamaz halde olacaktı.’ diye konuştu.

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in, 15 Temmuz’un kahramanlarından biri olduğunu vurgulayan Işık, ‘Ömer Halisdemir bu ülkenin ve Türki Silahlı Kuvvetlerinin kahramanlarından biridir. Vazife uğruna komutanının verdiği talimatı gözünü kırpmadan yerine getirdi. Ama o talimat ülkenin kaderini değiştirdi. O hainlerin en çok moralinin bozan Ömer Halisdemir’in o hainin vurmasıdır, öldürmesidir.’ ifadelerini kullandı.

‘Türk Silahlı Kuvvetleri 15 Temmuz akşamından çok daha güçlüdür’

Bakan Işık, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki FETÖ mücadelesinin ardından ordunun daha da güçlendiğini belirtti. FETÖ üyelerinin temizlendikçe Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç kattığına dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:

‘Türk Silahlı Kuvvetleri 15 Temmuz akşamından çok daha güçlüdür. Bir ordu düşünün ki içindeki kendi komutanından değil de okyanus ötesinden talimat alıyor. Kendi komutanına arz etmesi gereken bilgiyi kendi komutanından saklıyor bir takım başka yerlere sevk ediyor. Böyle asker elbisesi giymiş hainin orduda bulunması orduyu güçlendirir mi zayıflatır mı. Ordumuzda operasyonel bir zafiyet Allah’a şükürler olsun ki yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin yeteri kadar subayı vardır. Gerektiği zamanlarda bu atamalar yapılır ve en küçük bir zafiyete mahal verilmez. Bunlar ordumuzun zayıflatılması temasını işlerken biz ne yaptık Fırat Kalkanı Harekatını başlattık. Orduda emir komuta zinciri içerisinde en küçük bir zaaf olsa bu kadar kısa zamanda bin yüz kilometre karenin üzerinde bir alan kontrol altına alınmış olabilir mi. Bu harekat bu kadar başarılı olabilir mi. Terörle mücadelede son 35 yılın en önemli dönemini yaşıyoruz. Terör örgütü 35 yıllık süre içerisinde bundan daha ağır zayiat almadı, bundan daha ağır kayıp vermedi. Artık aramızda, terör örgütüne koordinat verip de terör örgütünün zayiat vermesini engelleyen hainler yok, onun için de her attığını vuran silahlı kuvvetler var. Türkiye artık terörle mücadelede dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline geldi. Terörle mücadeleyi de sonuna kadar sürdüreceğiz.’

Işık, konuşmasının sonunda Türkiye’de pek çok yere kuruma, yeni doğanlara Ömer Halisdemir’in isminin verildiğini belirterek, Ömer Halisdemir’in isminin şehit olduğu Özel Kuvvetler Karargahına da verileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Işık ve beraberindekiler açılış kurdelesini keserek parkı gezdi.

Bakan Işık, açılışın ardından Şehit Ömer Halisdemir’in babaevini, daha sonra da Niğde Devlet Hastanesinde tedavi olan babası Hasan Hüseyin Halisdemir’i ziyaret etti.