O komiser terfi etti

Toplum
FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bir gün önce İzmir için kuşatma planları yaptıkları ortaya çıktı. Buna göre İzmir’in Urla İlçesindeki Menteş Kampı’na darbeden bir gün önce getirilen 500...
EMOJİLE

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bir gün önce İzmir için kuşatma planları yaptıkları ortaya çıktı. Buna göre İzmir’in Urla İlçesindeki Menteş Kampı’na darbeden bir gün önce getirilen 500’e yakın Kara Harp Okulu öğrencisi ile 200’e yakın asker, o gece İzmir Valiliği’ni kuşatmak için kent merkezine doğru yola çıkarıldı. Bu durumu haber alan Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgede önlem alıp, askeri konvoyu Urla İskele Mevkii’nde durdurdu.

“SEN NE CESUR ÇIKTIN KOMİSER” SÖZÜNE ŞEHİTLİK YANITI

Tatbikat olduğu söylenip kamptan çıkarılan ve 5’er şarjör dolusu mermi dağıtılan silahlı askeri öğrenciler ve askerler ile başlarındaki subayların İzmir Valiliği’ni kuşatma amacında olduklarını öğrenen az sayıdaki polis, kararlı bir tutum sergiledi.

Yolu trafiğe kapatan polis ekipleri, askeri konvoyun geçmesine izin vermedi, geri dönmeleri istendi. Aracından inen Kurmay Albay Enver Topal, tatbikata gittiklerini söyleyip polislerden yolu açmalarını istedi. Buna karşılık polisin kendilerinde böyle bir bilgi bulunmadığını belirterek izin vermemesi üzerine, darbeci askerler ile onlara direnen polisler arasında kısa bir gerginlik yaşandı.

Harbiyeli askerlere emir komuta eden Kurmay Albay Enver Topal, Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polislerin başındaki Komiser Bekir Önsal’a, “Sen ne cesur çıktın komiser! Bizi belindeki o tabancayla mı durduracaksın?” diyerek, İzmir yönüne gitmek için ısrarını sürdürdü. Bu gelişme üzerine beylik tabancasını çeken Komiser Bekir Önsal, “Benim de ailemde şehitlerim var. Gerekirse ben de şehit olurum. Ailem de bundan onur duyar. Tabancamda 13 mermi var. Biri de sana nasip olur” diyerek kararlılığını gösterdi. Komiser Bekir Önsal ve diğer polislerin bu kararlı duruşu sonrasında, askeri konvoy geri dönmek zorunda kaldı.

Darbe girişiminin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, kalkışmanın Menteş Kampı ayağını yönettiği iddiasıyla gözaltına alınan Kurmay Albay Enver Topal ile Kurmay Yarbay Akif Açıkgöz o günlerde tutuklandı. Harp okulu öğrencilerine yönelik de soruşturma başlatıldı.

Emrindeki polislerle direnen Önsal’ın da, meslek yaşamı boyunca FETÖ/PDY mağduru olduğu iddia ediliyor. Önsal, 9 yıldır aynı rütbede bekletilmiş.

Önsal’ın beklediği müjde, polis şurasından çıktı. Darbe girişiminden sonra terfilere karar veren polis şurası, kahraman komiser Bekir Önsal’ı, başkomiserliğe terfi ettirdi.-Karar