Mantı ve gözleme satarak 800 öğrenciye burs verdiler

Toplum
Nevşehir’de Yardım Sevenler Derneği üyesi anneler, gönüllü kadınların desteğiyle dernek binasında yaptıkları mantı ve gözlemeleri satarak 800 üniversite öğrencisine burs verdi.  Dernekt...
EMOJİLE

Nevşehir’de Yardım Sevenler Derneği üyesi anneler, gönüllü kadınların desteğiyle dernek binasında yaptıkları mantı ve gözlemeleri satarak 800 üniversite öğrencisine burs verdi. 

Dernekte haftada bir gün bir araya gelen kadınlar, sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklara başlıyor. Aralarında görev dağılımı yapan kadınların bir kısmı mantı ve gözlemeleri hazırlarken, bir bölümü de bunları pişirerek servise hazır hale getiriyor. 

Derneğin başkan yardımcısı Nuray Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mantı ve gözleme satışından sağladıkları gelirle bu yıl için belirlenen ihtiyaç sahibi 65 öğrenciye burs verildiğini, 2001 yılında başlattıkları projeyle 800 üniversite öğrencisine maddi destekte bulunduklarını anlattı.  

“Mantı ve gözleme yiyerek öğrenci okutun”

Boş vakti olan ev hanımlarına “destek olun” çağrısında bulunan Varol, şöyle dedi:

“Buraya evde boş vakti çok olan tüm anneleri de davet ediyoruz. Bursverdiğimiz öğrencilerimizin sayısını artırmak için gönüllü annelere ihtiyacımız var. 65 öğrenciye her üç ayda 400 lira gönderiyoruz. Öğrenci anneleri ve gönüllü annelerle beraber ortak bir çalışma yürütüyoruz. Kendi alın terimizle kendi çocuklarımızı okutuyoruz. Herkesi buraya davet ediyorum mantı ve gözleme yiyerek öğrenci okutabilirsiniz diyorum.”

Hacettepe Üniversitesinde eğitimine devam eden kızına burs sağlamak amacıyla her hafta çalışmalara katıldığını belirten Birsen Sürmeli de “Bir çocuğuma burada emek vererek burs sağladım, o şimdi öğretmen oldu. Öğrenciliği devam eden diğer kızıma da maddi açıdan destek olmak amacıyla derneğimizin çalışmalarında bulunuyorum” dedi. 

Öğrenci annelerinden, ev hanımı Nurcan Tekin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci kızına kendi emeğiyle burs sağlıyor olmanın mutluluğunu yaşadığını anlattı.