Kirazın ‘lakıl’ halinin kilosu 30 lira

Toplum
Bodur meyve ağaçlarında kiraz üretiminin yoğun olduğu Bursa’nın İznik ilçesinde üreticilerin yaptığı kiraz salkımı, kilogramı 20 liradan alıcı buluyor. İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, AA...
EMOJİLE

Bodur meyve ağaçlarında kiraz üretiminin yoğun olduğu Bursa’nın İznik ilçesinde üreticilerin yaptığı kiraz salkımı, kilogramı 20 liradan alıcı buluyor.

İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinde son yıllarda kiraz üretiminin yaygınlaştığını söyledi.

Mutlu, 2011-2016 yıllarında aşırı yağışlar nedeniyle istedikleri verimi alamadıklarını belirterek, bu yıl ise hem kiraz hem de erikte yüksek verim beklediklerini anlattı.

İlçelerinde genellikle bodur kiraz ağaçlarının bulunduğunu ve bu yıl 2 bin 500 tonun üzerinde rekolte tahmin edildiğini dile getiren Mutlu, kirazlarının İstanbul başta olmak üzere birçok kente gönderildiğini ifade etti.

Kirazlar kalite ve aromasıyla ilgi görüyor

Mutlu, sahip olduğu iklim dolayısıyla bölgede yetişen kirazların kalite ve aromasıyla ilgi gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

‘Üretici, iriliğine ve kalitesine göre toptan olarak kilogramını 4 ile 12 lira arasında satıyor. İlçemizde ayrıca üreticilerin tanıdıklarına, yakınlarına hediyelik olarak yaptıkları lakıl var. Bir dal üzerine sapları bağlanarak oluşturulan kiraz salkımına lakıl diyoruz. İlçemizden kiraz alan tüccarlar bu salkımı görünce ilgilerini çekti. Sonra İstanbul’a o şekilde götürdüler. Bazı üreticilerimiz talep almaya başladı. İstanbul’daki özel müşteriler için ortalama 1,5 kilogram gelen lakılı 30 liradan satıyor. Lakılın kilogramı 20 liraya geliyor. Çok fazla giden bir ürün değil ancak üretici için gelir kaynağı.’

İznik Elbeyli Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ersin Demircan ise aldıkları ürünleri paketleyip birçok ile gönderdiklerini belirterek, ‘Özellikle bodur cinsi kirazlara rağbet büyük. Marketlerde kilogramı 10 liradan başlayan fiyatlardan satılmasına rağmen herkesin tercihi bu kiraz türü oluyor.’ dedi.