Kellerin liderlik potansiyelleri daha fazla

Toplum
Kellik çoğu erkeğin karşı karşıya kaldığı bir problemdir ama yeni araştırmalar kelliğin olumlu taraflarının da olduğunu ortaya koydu. Kellerin daha güçlü ve hâkim göründükleri belirlendi. ABD...
EMOJİLE

Kellik çoğu erkeğin karşı karşıya kaldığı bir problemdir ama yeni araştırmalar kelliğin olumlu taraflarının da olduğunu ortaya koydu. Kellerin daha güçlü ve hâkim göründükleri belirlendi.

ABD’de Pennsylvania Üniversitesi bilim adamlarından Albert Mannes tarafından yapılan araştırmada kelliğin "avantajları" bunlarla da sınırlı kalmadı. Mannes’in araştırmalarına göre saçlarını tamamen kazıtan insanlar daha uzun görünüyorlar ve bunlarda liderlik potansiyeli de daha fazla.

Kendisi de kel olan Mannes, saçlarını kazıtıp tamamen dazlak hale gelen insanların diğerleri tarafından nasıl göründüklerine dair 3 ayrı araştırmasındaki bulgularla ilgili olarak, "Dazlak insanların daha hâkim ve erkeksi olarak algılanmalarının yanı sıra boy ve kuvvet gibi somut, fiziksel özellikler hususundaki algılanmada da avantajlı olmaları beni de şaşırttı" dedi.

Mannes’in araştırmalarında güçlü, etkili ve otoriter görünüm hususlarında zirveyi dazlak insanlar aldı. Daha sonra aynı fotoğraflar, hem saçlı hem de bilgisayar ortamında kel hale getirilmiş olarak gösterildi. Bu kez dazlak görünümdekilerin daha güçlü ve uzun görüldükleri ortaya çıktı.

Araştırmada saçlarını tamamen kazıtmış erkeklerin kısmi kel erkeklere göre daha cezbedici çıktıkları da ortaya çıktı. Mannes bu yüzden saçları dökülenlere kafalarını tamamen kazıtmaları tavsiyesinde bulundu.

Ünlü Amerikalı aktör Bruce Willis ve Hızlı ve Öfkeli filminin yıldızı Vin Diesel de dazlak ünlülerden.

Türkiye