Karbonmonoksit zehirlenmesinde ne yapılmalı?

Toplum
Renksiz, tatsız ve kokusuz olduğu için fark edilmeyen karbonmonoksit gazı ‘Sessiz Düşman‘ olarak biliniyor. Solunum yolu ile ve yavaş yavaş zehirleyen bu gazın ‘zehirleme belirtileri...
EMOJİLE

Renksiz, tatsız ve kokusuz olduğu için fark edilmeyen karbonmonoksit gazı ‘Sessiz Düşman‘ olarak biliniyor. Solunum yolu ile ve yavaş yavaş zehirleyen bu gazın ‘zehirleme belirtilerini’ bilmek ve tanımak ise bu süreçte hayati önem taşıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Baykal Ertürk’ün karbonmonoksit zehirlenmeleri hakkındaki açıklamaları şöyle:

Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit gazı ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmelerine ise açık ocaklar, bacası çekmeyen sobalar , şofbenler ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması neden olur.

Karbonmonoksit ile meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri şunlardır:

Oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma

Kısa soluk alma

Göğüste sıkışma

Halsizlik

Baş ağrısı

Baş dönmesi

Mide bulantısı ve kusma

Rehavet çökmesi

Göğüs ağrısı

Kaslarda halsizlik ve genel halsizlik

Bilinç kaybı

Tedavide hastanın karbonmonoksit bulunan ortamdan hızla uzaklaştırılması ve destekleyici oksiyen verilmesi öncelikli olmalıdır. Hastanın temel yaşam desteği (havayolu, solunum, dolaşım) yapılarak, ilk fırsatta gerisolumasız maske ile %100 oksijen uygulamasına geçilmelidir. Komalardaki hastalara ise %100 oksijen, endotrakeal tüp yoluyla verilmelidir.