Kale Grubu kurucusu Bodur, son yolculuğuna uğurlanıyor

Toplum
Hayata dün veda eden Kale Grubu kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur için Fatih Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı A...
EMOJİLE

Hayata dün veda eden Kale Grubu kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur için Fatih Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze namazına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek ve Köksal Toptan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve iş dünyasından çok sayıda isim ile Kale Grubu çalışanları katıldı.

Bodur’un cenaze namazını İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Tabutun üzerine Kabe örtüsü serildiği gözlendi.

Kale

“Yerliydi, milliydi ve sürekli olarak bunun heyecanını bunun aşkını duyan bir insandı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazına katılanlara hitaben yaptığı konuşmada, İbrahim Bodur’a Allah’tan rahmet diledi.

Bodur’u, imam hatipte okuduğu yıllardan tanıdığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Yerliydi, milliydi ve sürekli olarak bunun heyecanını bunun aşkını duyan bir insandı. İthal malı değildi. Her alanda ‘Ben ülkeme, milletime, vatanıma neler yapabilirim, neler katabilirim’, hep onun gayreti içinde olan bir büyüğümüz, ağabeyimizdi. Az önce Abdullah Bey’in (Gül) de ifade ettiği gibi yani inşaat sektöründen alınız da özellikle uçak sanayine varıncaya, savunma sanayine varıncaya kadar bu alanlarda İbrahim ağabey gerek kendisi gerek kızı, damadı bu konuda çok yoğun bir çalışmanın, gayretin içinde oldular. Hayrı hasenatı az önce de ifade edildi. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi ülke dışında da bu tür gayretleriyle müsemma bir insandı. Soyadı gibi ‘bodur’ değildi. Tam tersine o bir devdi. O azametliydi. Hakikaten kimsenin bu noktada kendini ortaya koyamadığı dönemlerde kendini ortaya rahatlıkla koyabilen bir insandı. Allah gani gani rahmet eylesin. Tüm ailesine sabırlar niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağolsun. Mekanı inşallah cennet olsun diyorum. Ben de tekrar bu temenniyle inşallah kendisini Sevgili Peygamberimizin livaü’l hamd ismiyle müsemma sancağı altında hep birlikte haşrolmak için dua ediyoruz. Rabbimizden duaların kabulünü de niyaz ediyorum.”

11. Cumhurbaşkanı Gül ise İbrahim Bodur’un dostları olarak burada bulunduklarını ifade ederek, “Doğruluğuna ve imanına hepimiz şahidiz. Mükemmel bir insandı. Memleketi, vatanı ve milleti için çok büyük sevgisi olan bir insandı. Kendisi sanayiden seramiğe, uçak motorlarına kadar her alanda öncü oldu. Hayır işlerinde de hep önderlik etti. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun. Tüm ailesinin, bütün dostlarının ve Türk milletinin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

“Babam Çanakkale 1915 ruhunun devamıydı”

Bodur’un kızı ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da babasının bir gönül insanı ve vefa timsali olduğunu vurguladı.

Üzüntüsünün büyük olduğunu ifade eden Okyay, “Babam Çanakkale 1915 ruhunun devamıydı. Hep uğraştı, çalıştı ve hiçbir zaman doğru bildiği yoldan şaşmadı. Değerleri her şeyin önündeydi. Bize ‘yap, et’ demedi, her zaman rol model oldu. Kendi yaptı, biz gördük. Allah, ona layık bir evlat olmayı bize nasip etsin. Allah ona keremiyle ve lütfuyla muamele etsin. İnşallah evladımız İbrahim onun adını taşır ve çok daha iyilerini başarır. O devletine ve milletine her daim beş vakit dua ederdi, siz de dualarınızı esirgemeyin.” şeklinde konuştu.

Okyay, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere cenaze namazına katılanlara teşekkür etti.

Kılınan namazın ardından Erdoğan’ın da omuz verdiği Bodur’un tabutu, Çanakkale’ye götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

İbrahim Bodur’un cenazesi, yarın Kaleseramik Fabrikaları Camisi’nde kılınacak öğle namazından sonra Nevruz Köyü’ndeki aile kabristanına defnedilecek.