İstanbul’da bir seyyah sahaf: ‘Parkinson Şeref’

Toplum
İstanbul‘u bir seyyah gibi gezen Şeref Görülmüş, en ücra köşelerde bulduğu kitapları bile değerlendirilmesi için sahaflara götürüyor. Geçmişte metal müzik grubu “P...
EMOJİLE

İstanbul‘u bir seyyah gibi gezen Şeref Görülmüş, en ücra köşelerde bulduğu kitapları bile değerlendirilmesi için sahaflara götürüyor.

Geçmişte metal müzik grubu “Parkinson“da yer aldığı için hala “Parkinson Şeref” olarak tanınan 53 yaşındaki Görülmüş, hurdacılarda ve kağıt depolarında bile kitap arıyor.

Kitap arayışı sırasında geçirdiği kazalar sonucunda başından yaralanan hatta kaburgaları kırılan Görülmüş, yine de tutkusunun peşinden gidiyor.

Karikatürist Bülent Üstün, “Karikatürün ta kendisi” olarak tanımladığı Görülmüş’ü AA muhabirine anlatırken, “Şeref, ben Kötü Kedi Şerafettin’i çizmeye başladığım süreçte Şerafettin’in kendisine çok benzediğini söyledi. Kötü Kedi Şerafettin’de Şeref, dokuz canlılık açısından bir miktar var.” diye konuştu.

“Önceden kitap alışverişi daha yoğundu”

“Parkinson Şeref” seyyah sahaflığı sırasında İstanbul’u neredeyse karış karış gezdiğini söyledi.

Çocukken matbaada çalıştığını, hafta sonları ise kitap tezgahı açarak kitap sattığını anlatan Görülmüş, kitap tutkusunun küçük yaşlarda başladığını aktardı.

Sahaflık yaparken farklı insanlarla tanışmanın ve onlarla iç içe olmanın kendisini mutlu ettiğini ifade eden Görülmüş, “Kitap bulmak için sürekli geziyorum. Hurdacılardan ve kağıt depolarından bile kitap buluyorum. Önceden kitap alışverişi oldukça yoğun bir seyirde ilerliyordu. Teknolojinin gelişmesiyle insanların kitap okuma oranında yoğun bir değişim oldu.” diye konuştu.