Emniyetten ailelere ‘LSD’ uyarısı

Toplum
Başkentte ‘halüsinojen’ (halüsinasyona neden olan) etkili LSD emdirilmiş, üzerlerinde çizgi film karakterlerinin resimlerinin bulunduğu 10 bin pul benzeri kağıt ele geçirildi. Ankara Emniy...
EMOJİLE

Başkentte ‘halüsinojen’ (halüsinasyona neden olan) etkili LSD emdirilmiş, üzerlerinde çizgi film karakterlerinin resimlerinin bulunduğu 10 bin pul benzeri kağıt ele geçirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat çalışmaları sonucu, yüklü miktarda LSD (Lizerjik Asit Dietilamid) tabir edilen, halüsinojen etkili yarı sentetik uyuşturucunun Avrupa’dan Türkiye’ye sokulduğu belirlendi.

Uyuşturucuyu yurda soktukları ve satışını yaptıkları tespit edilen C.Ö. ve S.G.K, narkotik ekiplerince takibe alındı.

Çankaya Öveçler’de şüphelilere ait iş yerine operasyon düzenleyen ekipler, LSD emdirilmiş 10 bin pul benzeri parçalar bulunan 19 karton ele geçirdi. Uyuşturucu emdirilmiş kağıt parçalarının üzerindeki çizgi film karakterlerine ait resimler dikkati çekti.

Son yıllarda ele geçirilen en yüksek miktar olan uyuşturucuyu yurda soktukları belirlenen şüpheliler gözaltına alındı.

LSD ‘halüsinojen’ etkili en güçlü öldürücü madde

Bu tip kağıtların özellikle seçildiğini belirten emniyet yetkilileri, gençleri hedef alan uyuşturucu tacirlerinin, ailelerin dikkatini çekmemesi amacıyla bu yöntemi kullandığını anlattı.

Emniyet yetkilileri, ebeveynlerin dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, LSD’nin Türkiye’de yeterince tanınmadığını, ‘halüsinojen’ etkili, en güçlü öldürücü maddelerden olduğuna dikkati çekti.

Yetkililer, maddenin özellikle pul, çıkartma ve bant gibi kağıtlara emdirilerek taşındığını, damar ya da ağız yoluyla alındığını, bu uyuşturucuyu kullanan kişinin halüsinasyon sonucu kendine ve çevresindekilere zarar verdiğini, çok küçük miktarının dahi ölümle sonuçlanan etkileri olduğu uyarısında bulundu.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

‘Uyuşturucu-uyarıcı madde ticareti yapan, nakleden, bu suçları işleyerek ekonomik ve haksız kazanç elde eden, ticaretini yaptıkları uyuşturucu maddeleri pazarlamaya çalışmak sureti ile geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi zehirlemeye ve hayattan koparmaya çalışan suç örgütleri ile en etkin şekilde ve kararlılıkla mücadeleye devam edilecektir.’