Belçika’nın ‘Türk köyü’nde karnaval coşkusu

Toplum
Çevre köylerin de katılımıyla düzenlenen karnavalda her yaştan köylü, Türk bayraklı atlıların arkasından hep birlikte yürüdü. Karnavalda komşu köyler ise farklı toplumların ilginç kostümleri ve folklo...
EMOJİLE

Çevre köylerin de katılımıyla düzenlenen karnavalda her yaştan köylü, Türk bayraklı atlıların arkasından hep birlikte yürüdü. Karnavalda komşu köyler ise farklı toplumların ilginç kostümleri ve folklor gösterileriyle kortejde yerini aldı.

Köylüler, kendilerine ‘Türk’ denilmesinin kiliseye vergi ödemeyi reddetmeleriyle ilgili olduğunu söylerken, karnavalda çok eğlendiklerini ifade ettiler.

Şeker ve içecek dağıtılan, rengarenk konfetilerin yağdığı karnavalı, Belçika ve komşu ülkelerden gelen çok sayıda Türk izledi.

Karnavala ilk defa katıldığını belirten Döne Çirpi, ‘Özellikle Türk bayrağını görünce çok memnun kaldık. Belçika’da böyle bir şey yaşanması bizim için onur verici. Geldiğimiz için memnunuz’ dedi.

Şengül Erdoğan, başkent Brüksel’den geldiklerini ifade ederek, ‘Bir Belçikalının bir atın üzerinde Türk bayrağını dalgalandırması çok güzel’ diye konuştu. İsmail Erdoğdu ise karnavalda Türklerin de yer alması gerektiğini söyledi.

Belçika’nın Almanya sınırı yakınlarındaki Faymonville köyünün kütüphanesinin girişinde mermer üzerine oyulmuş ay-yıldız, binanın içindeyse camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

Köyün futbol takımı Genç Türkler Birliği

Köyün futbol takımı RFC Turkania (Genç Türkler Birliği) amatör ligde ay-yıldızlı logosuyla mücadele ediyor. Faymonville’deki tek otel ‘Eski Sultan’ (Le Vieux Sultan) adını taşıyor.

Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne ‘Türk köyü’ denilmesiyle ilgili, bazıları 8’inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. Köylülerin Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri iddia edilirken, en yaygın rivayete göre, 16’ncı ve 17’nci yüzyılda Osmanlı’ya karşı kilisenin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle ‘Türk’ olarak adlandırıldı.