Aylan bebekli kanaviçeyi BM’ye gönderecek

Toplum
Dünya barışına ve Suriyelilerin yaşadığı drama dikkatleri çekmek isteyen Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği (MOBAD) Başkanı Serpil Dede, “umuda yolculuk” sırasında bindi...
EMOJİLE

Dünya barışına ve Suriyelilerin yaşadığı drama dikkatleri çekmek isteyen Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği (MOBAD) Başkanı Serpil Dede, “umuda yolculuk” sırasında bindikleri teknenin batması sonucu minik bedeni kıyıya vuran Aylin Kurdi‘nin fotoğrafını 5 bin ilmek ile işleyeceği kanaviçeyi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderecek.

Serpil Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum kıyılarına cesedi vuran ve dünyada mülteci krizi tartışmalarını tetikleyen Aylan Kurdi’nin bu fotoğrafının tüm dünyadaki insanları olduğu gibi kendisini de derinden etkilediğini belirtti.

Suriye’de yıllardır süren insanlık dramının sona ermesi için kendi çapında bir şeyler yapmak istediğini dile getiren Dede, bu drama dikkati çekmek için 5 yıldır uğraştığı kanaviçe sanatını kullanmaya, kıyıya vuran Aylan bebeğin fotoğrafını kanaviçeye işlemeye karar verdiğini anlattı.

41 renk, 5 bin ilmekle yapacak

Kısa bir süre önce kanaviçe üzerinde çalışmaya başladığını aktaran Dede, ilk olarak Aylan bebeğin minik bedeninin fotoğrafını 41 renk boya ile 2 metrekarelik kanaviçeye resmettiğini, şimdi ise 41 renk iplik kullanarak yaklaşık 5 bin ilmekle Kurdi’nin fotoğrafını işleyeceğini ifade etti.

Suriye’de her gün bebek, çocuk ve masumların öldüğüne dikkati çeken Dede, Türkiye dışında hiçbir ülkenin savaşın sona erdirilmesi için çaba sarf etmediğini, gücünü ortaya koymaya çalışan dünya devlerinin insanların ölümlerine göz yumduğunu söyledi.

BM’ye yaşanan insanlık dramını hatırlatacak

Çalışmayı mart ayı sonuna doğru tamamlamayı planladığını anlatan Dede, Aylan bebeğin kıyıya vurmuş halini resmettiği çalışmasını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e göndereceğini ve yaşanan insanlık dramını hatırlatacağını vurguladı. Dede, şunları kaydetti:

“Aylan bebeğin umuda yolculuk sırasındaki fotoğrafı gözümün önünden gitmiyor. O mavi sularda ölmüş bedenini görmek gözlerimin önünden gitmeyen bir kareydi. Ben de bu kareyi ilmek ilmek işlemek istedim. Bu çalışmamı tamamladıktan sonra BM’ye göndererek gözlerini yumdukları Suriye’ye, bizim coğrafyamıza dikkatlerini çekmek, bu ruhu onlara anlatmak istiyorum. BM’ye artık bu savaşın bitmesi ve çocukların ölmemesi noktasında bir çağrı yapmak istedim. Savaşlar bitsin ve artık çocuklarımız ellerinde çiçeklerle cennet bir dünyada yaşasınlar istiyorum.”