101 yaşında hala fotoğraf çekiyor

Toplum
Fotoğrafçılık kimileri için bir iş, kimilerin için sadece bir hobi kimileri içinse bir tutkudur. Tsuneko Sasamoto için de koca bir ömür anlamına geliyor. Log’da yer alan habere göre Japonya‘nın ...
EMOJİLE

Fotoğrafçılık kimileri için bir iş, kimilerin için sadece bir hobi kimileri içinse bir tutkudur. Tsuneko Sasamoto için de koca bir ömür anlamına geliyor.

Log’da yer alan habere göre Japonya‘nın ilk kadın foto muhabiri olarak kabul edilen Tsuneko Sasamoto, 25 yaşında başladığı bu mesleği halen devam ettiriyor. Savaş öncesi ve sonrası Japonyasını belgeleyen Sasamoto’yu bu kadar farklı kılan ise şu an 101 yaşında olması. Dünyanın en yaşlı fotoğrafçılarından biri olan Sasamoto, eylül ayında 101 yaşını doldurmasına rağmen yaşı tutkusunun önüne geçememiş. Halen fotoğraf çekmeye devam eden Sasamoto şu an 70 yılın üzerindeki kariyerine yeni bir koleksiyon eklemeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl sol eli ve iki ayağı da kırılan fotoğrafçı, hareket özgürlüğünü yitirse de fotoğrafçılığa olan bağlılığını yitirmemiş. Hana Akari isimli projesi üzerinde çalışan Sasamoto, çiçek fotoğrafları çekerken bir yandan da güç kazanabilmek için rehabilitasyon görüyor. Sasamoto’nun bu projesi ise hayatını kaybeden arkadaşlarına saygı niteliği taşıyor. Haberin devamında Sasamoto’nun 100’üncü yaş doğum gününde yapılan röportajı izleyebilirsiniz.