Polat Alemdar Stüdyo Basmış!

Diziler
Kurçenli’yi o zamanın parasıyla 200 milyon lira zarara uğ ratan baskının nedeni filmde yer alan ve Kadiri Şeyhi Abdülkadir Şaşmaz’ın üç oğlu; Zübeyr, Necati, Raci Şaşmaz’ın da yer al...
EMOJİLE

Kurçenli’yi o zamanın parasıyla 200 milyon lira zarara uğ ratan baskının nedeni filmde yer alan ve Kadiri Şeyhi Abdülkadir Şaşmaz’ın üç oğlu; Zübeyr, Necati, Raci Şaşmaz’ın da yer aldığı zikir sahneleriydi.
 
KURTLAR Vadisi dizisinde Polat Alemdar rolüyle ünlenen Necati Şaşmaz, KKTC Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi oldu. Şaşmaz’a, KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ataşelik belgelerini takdim etti. Bugün ‘kültür ataşesi’ olan Necati Şaşmaz, 1994’te yönetmenliğini Yusuf Kurçenli’nin yaptığı, başrollerinde Tarık Akan ve Nurseli İdiz’in oynadığı ‘Çözülmeler’ adlı filme, montaj aşamasında el koymuştu. Kurçenli’yi o zamanın parasıyla 200 milyon lira zarara uğratan bu baskın, Hürriyet gazetesinde haber olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz yönetmen Yusuf Kurçenli, 1994’te çektiği ‘Çözülmeler’ filminde, gerçek zikir sahneleri için İstanbul’daki Kadiri tarikatıyla bağlantı kurdu. Çekimler, Tophanede’ki Kadiri Tekkesi olan Hacı Piri Camii’nde yapıldı. Ayin ekibinde Kadiri Şeyhi Abdülkadir Şaşmaz’ın üç oğlu; Zübeyr, Necati ve Raci Şaşmaz da yer aldı. Film bittikten sonra tarikat fikir değiştirdi ve ayin sahnelerinin negatiflerini istedi. Tarikatın etkili isimlerinden ve yıllar sonra Kurtlar Vadisi’nde de rol alan Adnan Erdoğan, Kurçenli’ye tehdit telefonları etmeye başladı. Kurçenli kabul etmeyince iş, stüdyo basmaya vardı.
 
Silahlı baskın yaptılar
 
Şaşmaz kardeşlerin bulunduğu silahlı bir grup Kadiri tarikatı mensubu, ‘Çözülmeler’ filminin montajının yapıldığı Zincirlikuyu’daki Şafak Film Stüdyosu’nu bastı. Zor ve şiddet kullanarak üç bobin filme el konuldu. Tarikat, ellerindeki filmi tahrip edeceklerini söyleyerek ayin sahnelerinin negatiflerini istedi. Kurçenli de zikir sahnelerini verdi. Ayin sahnelerinin yeni çekimi, folklor oyuncularına yaptırıldı. Kurçenli, bu değişiklik yüzünden o dönemin parasıyla 200 milyon lira zarara uğradı. 1994’te Hürriyet gazetesinde ‘Tarikatçılar stüdyo basıp filme el koydu’ başlığıyla haber olmuştu. Hürriyet’e konuşan Kurçenli, “Zikir çekiminde ilahi okuyan Zülfü Canpolat, BDP Elazığ Belediye Başkanı adayı. Seçim nedeniyle filmdeki rollerinin sakıncalı olduğuna karar vermişler” demişti.

Necati Şaşmaz en önde
 
Filmdeki gerçek zikir sahneleri, zorla el konduğu için seyirciye ulaşamadı. Ancak set fotoğrafçısının çektiği fotoğraflarda Necati Şaşmaz, ağabeyi Raci Şaşmaz, Kurtlar Vadisi’nde Deli Hüsnü rolündeki Adnan Erdoğan da görünüyor. Haberin Hürriyet’in birinci sayfasında yayımlanan fotoğrafında görünen şeyh çocuklarını o yıllarda hiç kimse tanımıyordu. Başından geçenleri anlatan Kurçenli, çok büyük maddi kayba uğradığını da dile getirmişti. Yıllar sonra Kurtlar Vadisi dizisiyle büyük ün ve paraya kavuşan Şaşmaz Kardeşler’le ilgili haber talebimizi reddetmiş ve korktuğunu dile getirmişti.

Hürriyet