Norveç Katliamı Film Oluyor…

Diziler
Norveç’deki Utöya katliamını konu alan Amerikan filminin Youtube’da yayınlanan tanıtımı protestolara neden oldu. Norveç polisi “Utöya Adası” adlı filmin yapımcılarından tanıtım...
EMOJİLE

Norveç’deki Utöya katliamını konu alan Amerikan filminin Youtube’da yayınlanan tanıtımı protestolara neden oldu. Norveç polisi “Utöya Adası” adlı filmin yapımcılarından tanıtımı Youtube’dan çekmelerini istedi.

Norveç Sosyal Demokrat Gençlik Birliği’nin avukatı, filmin, katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri için bir ıstırap olduğunu söyleyerek, yapımcıları düşüncesiz olmakla suçladı. Youtube, yayın kurallarına aykırı bulmadıkları tanıtımı silmeyeceğini bidirirken, filmin yönetmeni George Anton ise, filmi Utöya’da hayatını kaybedenlerin anısına çektiklerini söyledi. Anton, ayrıca film sayesinde silah edinme ve taşıma yasalarının sertleşmesi için propaganda aracı olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki yıl vizyona girecek filmin tanıtımında, polis üniforması giymiş sarışın bir oyuncu, adada dolaşırken karşısına çıkan gençlere hiç tereddüt etmeden ateş ediyor. Görüntülerin arasına yerleştirilmiş metinlerde de “Küçük bir adada bir adam kendini kaybetti ve 69 çocuğu öldürdü” ve “Norveç’deki katliamın ardındaki beyne bir göz atın” cümleleri yer alıyor.