Dizi Setleri Ankara’ya Taşınıyor

Diziler
Son iki yılda Ahmet Boyacıoğlu’nun Siyah beyaz, Ömer Faruk Sorak’ın Aşk Tesadüfleri Sever, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmlerinin ...
EMOJİLE

Son iki yılda Ahmet Boyacıoğlu’nun Siyah beyaz, Ömer Faruk Sorak’ın Aşk Tesadüfleri Sever, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmlerinin çekildiği başkent ve buradaki günlük yaşam, Behzat Ç. adlı dizi dolayısıyla televizyon ekranlarına yansıyor.

Behzat Ç. dışında Deniz Yıldızı, Unutma Beni ve Yeniden Başla dizilerinin de çekimlerinin sürdüğü Ankara’da, İstanbul’dan gelen birçok yapımcı da yeni projeleri için mekân araştırmasında bulunuyor.
 
Artık ‘Memur şehri’ değil

Kısacası Ankara, son dönemde yoğunlaşan kültürel ve sanatsal etkinliklerle ‘memur şehri’ imajını biraz olsun kırmayı başardı.

Son projesi Yeraltı’nın çekimleri için Ankara’yı tercih eden Yönetmen Zeki Demirkubuz, Ankara’nın farklı bir sinematografiye sahip olduğunu, ve bunun yeni yeni keşfedildiğini söyledi. İtiraf filmini de Ankara’da çektiğini anımsatan Demirkubuz: “Ankara’nın yaşam biçimi sokak ve caddelerine, sokak ve caddeleri de günlük yaşamına sinmiş. Bu bir yönetmen olarak bana cazip geliyor ve filmlerimde burayı tercih ediyorum’’ dedi.
 
Ankara, film setlerini seviyor

Yeniden Başla dizisinin Yönetmeni Umut Gelgör ise İstanbul’da film setlerinin artık günlük yaşamın bir parçası olduğunu, bunun insanlarda doygunluk hissi yarattığını, yapımcıların da buna bağlı olarak yeni arayışlara girdiğini belirtti. Bu arayışlar içinde bazı yapımcıların Ankara’daki uygun ortamı fark ettiğini dile getiren Gelgör, şunları kaydetti: "İstanbul’da artık kimse kendi mahallesinde çekim yapılsın istemiyor. Çünkü film seti demek kalabalık demek, film seti demek günlük hayatın aksaması demek. O mahallede hayat durmalı ki dizi ya da filmdeki kurmaca hayat başlayabilsin. Ama Ankara’da durum tam tersi. Yerel yönetimler ve kamu kurumları projelerin hayata geçmesi için desteklerini esirgemiyor. Bu da yapımcıların tam istediği şey." [aa]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme