Profesyonel Fotoğrafçılık ve Fotoğraf Düzenleme İpuçları

Kişisel Gelişim
İşleri bir sonraki seviyeye taşımaya ve daha etkili ve dramatik fotoğraflar çekmeye hazır mısınız? Öyleyse doğru yere geldiniz. Profesyonel fotoğrafçılık ve fotoğraf düzenleme yöntemlerine geçiş yapma...
EMOJİLE

İşleri bir sonraki seviyeye taşımaya ve daha etkili ve dramatik fotoğraflar çekmeye hazır mısınız? Öyleyse doğru yere geldiniz. Profesyonel fotoğrafçılık ve fotoğraf düzenleme yöntemlerine geçiş yapmak zor veya kafa karıştırıcı olmak zorunda değildir.

Aslında, bu makalede uygulaması basit olan ancak fotoğraflarınızın kalitesi üzerinde büyük etkisi olan dört yöntem öğreneceksiniz.

#1: Çok Fazla Geniş Çekimden Kaçının

Bir fotoğrafın son versiyonuna daha dinamik bir görünüm ve his vermek için kullanılan çekim dizilerinin türünü değiştirmek çok önemlidir.

Geniş, orta ve yakın çekimler üç ana çekim türüdür, ancak her birinin çok sayıda varyasyonu vardır.

Geniş çekimler genellikle sahneyi ayarlamak ve izleyicilere bir yer hissi vermek için kullanılırken, orta çekimler eylemi veya hareketi göstermek ve izleyicilere konuya daha yakından bakmalarını sağlamak için kullanılır. Yakın plan çekimler ise, karakteri duygulara, duygulara vb. odaklanarak çok kişisel bir şekilde tanıtmayı amaçlar.

Geniş çekimler, fotoğrafın tonunu ayarlamak için kullanıldığı için idareli kullanılmalıdır.

Görüntüleyenlere aksiyonun nerede gerçekleştiğine dair bir fikir verdikten sonra, olay örgüsüyle ilgilenmelerini sağlamak için orta ve yakın plan sahneler oluşturmaya odaklanın.

#2: Arka Aydınlatmayı Az Kullanın

Arkadan aydınlatma, kendi gözlerimizle görüldüğünde oldukça dramatik olabilir, ancak arkadan aydınlatmalı bir olayı kaydetmek çoğu zaman bir felakettir.

Bunun nedeni, bir fotoğraf makinesinin dinamik aralığının veya ışıktan karanlığa kadar olan değer aralığının tek bir çekime sığdırılmasının zor olmasıdır.

Bir sahne arkadan aydınlatıldığında, bir kişinin yüzünü görebilirsiniz, ancak fotoğrafta genellikle karanlık bir figürün etrafında parlak bir hale efekti olarak temsil edilir. Aradığınız görünüm buysa bu harika. Değilse, mümkünse aydınlatmadan kaçınılmalıdır.

#3: Ön Plan ve Arka Plan Öğelerini Birleştirin

Bir manzara fotoğrafı çekerken, görüntü derinliğini vermek için ön plan ve arka plan öğelerini dahil etmek yaygındır.

Sorun, elbette, lensten farklı mesafelerde büyüleyici şeyler yoksa, fotoğraf basit görünebilir. Bu durumda burada aşırıya kaçmanıza gerek yok.

Bitki örtüsü gibi öndeki bir şeyin içinden çekim yapmak, nesneyi çerçeveleyecek ve tıpkı bir fotoğrafta olduğu gibi aradığınız derinliği sağlayacaktır.

Benzer şekilde, fotoğrafı çekerken, çekime boyut kazandırmak ve aynı zamanda estetik çekiciliğini artırmak için konunun arkasında hoş bir arka plan olduğundan emin olun.

#4: Yüksek Kaliteli Fotoğraf Düzenleyicinin Gücünden Yararlanın

İstediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz, ancak hepsini bir araya getirmek için yüksek kaliteli bir fotoğraf düzenleyiciniz yoksa ikna edici bir nihai sonuca sahip olmayacaksınız.

Birçok fotoğraf düzenleyicinin kullanımı zor, satın alınması pahalı veya her ikisi birden olsa da, kullanımı zor veya pahalı olmadan çok fazla değer sağlayan birkaç tane var.

Kizoa, bu tanımı karşıladığı için en sevdiğim fotoğraf düzenleme programlarından biridir.

Kizoa’nın sevdiğim yanı, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bulut tabanlı bir düzenleyici ve ücretsiz bir iPhone uygulaması olmasıdır.

İlham geldiğinde her zaman evde veya ofisinizde olmayacağınızdan, fotoğrafları telefonunuzda düzenleme yeteneğine sahip olmak oldukça faydalıdır.

Kizoa hakkında sevdiğim bir başka şey de kullanımının ne kadar basit olduğu.

Örneğin, Kizoa’nın güzel önceden hazırlanmış şablonlarından birini seçerek düzenleme sürecine başlayabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı programa sürükleyip bırakmaya başlayın ve dakikalar içinde profesyonel görünümlü bir fotoğrafınız olacak.

Hem kullanımı basit hem de son derece üretken kılan çok sayıda seçenek ve işlev vardır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme