Patrondan Zam İsteme Sanatı

Kişisel Gelişim
İş arkadaşlarınız sizi takdir ediyor, her zaman işinizin başındasınız ve hatta geçen yılbaşı partisindeki akıllı hareketleriniz neticesinde kendinizi genel müdüre tanıtmayı bile başardınız. Ama ücreti...
EMOJİLE

İş arkadaşlarınız sizi takdir ediyor, her zaman işinizin başındasınız ve hatta geçen yılbaşı partisindeki akıllı hareketleriniz neticesinde kendinizi genel müdüre tanıtmayı bile başardınız. Ama ücretinizin artırılması için gereken her şeyi yaptınız mı? İşte size zam istemenin ipuçları:

MESELENİN ÖZÜ

İş psikolojisi dalında danışmanlık hizmeti veren Pearn Kandola şirketinin kurucu ortaklarından Profesör Binna Kandola "Hakkınız olduğunu düşündüğünüz ücret her ne kadarsa, niçin bu kadar ücreti hak ettiğinizi iyi bilmek zorundasınız" diyor. Olaya patronunuz açısından bakın: Onun indinde sizin emeğinizin getirisi nedir? Bu konuyu iyi değerlendirebilirseniz, ikna edici bir konuşma yaparken sağlam bir perspektifiniz olacaktır.

EV ÖDEVİNİZİ YAPIN

Chartered Management Institute pazarlama ve kurumsal işler yöneticisi Jo Causon, çalıştığınız sektördeki pozisyonlar için hangi ücret normlarının geçerli olduğunu iyice incelemenizi tavsiye ediyor. Sizin aldığınız ücretin diğer şirketlerdeki hangi pozisyonlara eşdeğer olarak değerlendirildiğini insan kaynakları bölümüne sormanızda bir sakınca yoktur.

YANINIZDAKİ ADAMI UNUTUN

Hemen yanınızda oturan adamın kaç para kazandığı kesinlikle konumuz dışında. Biz burada bireysel performanstan ve sizin kabiliyet ve tecrübenizden bahsediyoruz.

KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN

İnsanlar genellikle gösterilen çaba ve elde edilen başarıyı birbirine karıştırır. Bu ikisi ayrı şeylerdir. Çok yoğun şekilde çalışmış olabilirsiniz ama patronunuzun gözünde önemli olan şey sonuçta elde ettiğiniz başarıdır. Yıllık satış hedeflerini tutturamamışsanız, çok çalışmış olduğunuzu dikkate almayabilirler. Ve unutmayın ki isteyeceğiniz ücret artışının haklı olup olmadığı, bir önceki dönemde elde ettiğiniz sonuçlara bakılarak değerlendirilecektir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme