Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamı Nedir?

Olaylar
Evinizi ya da işyerinizi çeşitli risklere karşı güvence altına almak için sigorta ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Depreme karşı bir güvence elde etmenin yolu ise deprem sigortası yaptırmaktan geçiyo...
EMOJİLE

Evinizi ya da işyerinizi çeşitli risklere karşı güvence altına almak için sigorta ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Depreme karşı bir güvence elde etmenin yolu ise deprem sigortası yaptırmaktan geçiyor. Deprem sigortası kısaca dask olarak adlandırılıyor. Ülkemizde bu sigortanın yapılması zorunludur. Yasalar gereği tüm binalar için mutlaka deprem sigortasının yaptırılması gerekiyor. Dolayısıyla bu sigortanın bir seçenek olmaktan çıktığını, zorunluluğa dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Peki, zorunlu deprem sigortasının ne gibi teminatları var? Öncelikle depremden kaynaklanan hasarların karşılanmasını sağladığını belirtmeliyiz. Bununla birlikte depremden kaynaklanan yangın, patlama, tsunami, yer kayması durumunda meydana gelen hasarların karşılanması da deprem sigortası ile mümkün olabiliyor. Yani depreme bağlı olarak ortaya çıkan felaketlerden zarar gören binaların bu zararı da sigorta poliçesinin kapsamında mevcuttur.

Zorunlu deprem sigortasıyla ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri de binanın hangi bölümlerinin zararlarının karşılandığı oluyor. Binanın temeli, sahanlıkları, çatısı, asansörleri, tavanı ve tabanı deprem sigortasının teminatı kapsamındadır. Bağımsız olan bölümleri ayıran ortak duvarların da sigorta poliçesine dahil edildiğini ve bu ortak duvarlarda meydana gelen hasarların da sigorta poliçesi tarafından karşılandığını belirtmeliyiz.

Tüm bunlarla birlikte koridorlar, bacalar ve merdivenlerde meydana gelen hasarlar da sigorta firmanız tarafından karşılanıyor. Elbette poliçe kapsamında binanın merdivenleri, ana duvarlarla birlikte istinat duvarları ve benzer nitelikte olan tüm bölümler de yer alıyor. Görüldüğü gibi depremden kaynaklanan hasarların neredeyse tamamının zorunlu deprem sigortasının poliçesine dahil edilmesi mümkündür. Depreme bağlı olarak yaşanan yer kayması, tsunami ya da infilak gibi durumlarda ortaya çıkan hasarlar da karşılanabilir.

Günümüzde zorunlu deprem sigortasının ne kadar önemli olduğunu anlatmak gereksizdir. Çünkü ülkemiz fay hatları üzerinde bulunuyor ve geçmiş yıllarda yaşanan deprem felaketleri, depremin ne kadar ciddi hasarlara ve can kayıplarına yol açtığı gerçeğini de gözler önüne seriyor.

Deprem sigortasının fiyatları da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Gayet makul bir bütçe ayırarak da deprem sigortasını yaptırmanızı sağlayan sigorta firmalarının olduğunu unutmayın. Mutlaka bütçenizi zorlayan bir bütçe ayırmanız gerekmez. Bu nedenle yasalar gereği de zorunlu olan deprem sigortasını bir an önce yaptırın ve bu felakete karşı yaşam alanlarınızın güvence altına alınmasını sağlayın.