Yağışlı Hava Durumu Etkisini Sürdürüyor

Olaylar
Geçtiğimiz Perşembe günü Balkanlar üzerinden yurdumuza giren yağışlı hava kütlesi ülke genelinde etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 22 ilimiz için sarı, 3 ilimiz için ise turuncu seviyed...
EMOJİLE

Geçtiğimiz Perşembe günü Balkanlar üzerinden yurdumuza giren yağışlı hava kütlesi ülke genelinde etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 22 ilimiz için sarı, 3 ilimiz için ise turuncu seviyede yağış uyarısında bulundu.

Bir süredir etkisini sürdüren yağışlar Pazar günü de kendisini göstermeye devam edecek. İstanbul Ekim ayının ilk pazar gününe yağış ile girecek. Yağışlar İstanbul’da Pazar günü öğle sonrasına kadar etkisini sürdürecek. Bu hafta Edirne, Keşan ve Erikli hava durumu ise genellikle az bulutlu ve açık olacak.

Yağışların etkili olduğu bir diğer bölge de Doğu Karadeniz Bölümü olacak. Rize, Giresun, Trabzon illeri ile Artvin ilimizin kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Bu yörelerde vatandaşlarımızın özellikle heyelan tehlikesine karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Doğu Anadolu Bölgesinde de Yağışlar Etkili Olacak

Geçtiğimiz hafta batı illerimiz üzerinden ülkemize giriş yapan yağışlı hava durumu Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bazı illerimizde de sağanak yağışa dönüşecek. Özellikle Pazar günü Malatya ve Diyarbakır’ın kuzey kesimleri ile Elazığ, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Batman ve Şırnak illerimizde gök gürültüsünün de eşlik edeceği sağanak yağış etkili olacak. Bu illerimizde ani çıkan fırtına ve kısa süreli rüzgar da görülebilir.

Ankara’nın Kuzey ve Doğusunda Yağış Bekleniyor

İç Anadolu Bölgesinin önemli bir kısmı da yağıştan nasibini alacak. Pazar günü özellikle Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir illerimiz ile Ankara ilimizin kuzey ve doğu kesimlerinde yağış görülecek.

Meteoroloji 3 İl İçin Turuncu Alarm Yayınladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bugün Adana, Osmaniye ve Hatay illerimiz için turuncu seviyede yağış uyarısında bulundu. Bu illerimizde yağışlar Salı gününe kadar etkisini sürdürecek. Pazar ve pazartesi günü Ege Kıyıları, Trakya ve Şanlıurfa ilimizin dışında tüm yurtta yağışlı hava durumu yer yer etkili olacak.

Yağışlı Hava Ne Zaman Etkisini Kaybedecek?

Meteoroloji verileri yağışlı havaların pazartesi öğleden sonra batı illerimizden doğuya doğru hareket edeceğini ve önümüzdeki Perşembe gününden itibaren yurdumuzu terk edeceğini ortaya koyuyor. Yağış alan illerimizde sıcaklıklar da 2-5 derece civarında azalacak.

Önümüzdeki 5 gün boyunca vatandaşlarımızın yağışlar karşısında heyelan, sel baskını ve taşkınlara karşı her zamankinden daha dikkatli olmalarını öneriyoruz.