Malatya’nın Coca-Cola’sı

Olaylar
Malatya’nın 1971 yılında üretimine başlanan gazlı içeceği kayısı kola, şehrin simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kayısı kola Malatya’nın coca-cola’sı olarak da isimlendiriliyor.. Malatya’...
EMOJİLE

Malatya’nın 1971 yılında üretimine başlanan gazlı içeceği kayısı kola, şehrin simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kayısı kola Malatya’nın coca-cola’sı olarak da isimlendiriliyor..

Malatya’ya özgü bir gazlı içecek olan Kayısı kolanın üretimine 1971 yılında başlandı. O tarihten itibaren kayısı diyarı Malatya’yla bütünleşen bu içecek kısa sürede şehrin beğenisini kazandı.

CONCORD COMPANY SATIN ALDI

Malatya haber sitesi malatyatekhaber.com editörünün derlediğini habere göre, Şehir’de popüler içecek Coca-Cola’nın ismiyle de anılan kayısı kola günümüzde Türkiye’nin birçok yerinde satılıyor. 2000’li yılların başında üretimine ara verilen 2022 Haziran’ında Concord Company adlı şirket tarafından satın alınan kayısı kola Malatya ziyareti sırasında turistler tarafından ilgi görüyor.

KAYISI KOLANIN TADI

İçeriğinde su, şeker, karbondioksit, asitlik düzenleyici, aroma ve koruyucu maddeler olan kayısı kolanın tadı, kayısı aromasının baskın olduğu, ferahlatıcı bir tattır. Bu içecek, özellikle yaz aylarında serinletici bir içecek olarak tercih edilmektedir.