Olaylar

Ziraat Bankasında Deprem

Hüseyin Aydın, Can Akın Çağlar’ın yerine Ziraat Bankası’nda göreve geldiğinde "Yönetimde değişim olacak" dedikodularına "Böyle bir niyetim de planım da yok. Ankara’yı bilirsiniz. Nereye yeni bir yönetici atansa böyle abartılı..

Ziraat Bankasında Deprem

Hüseyin Aydın, Can Akın Çağlar’ın yerine Ziraat Bankası’nda göreve geldiğinde "Yönetimde değişim olacak" dedikodularına "Böyle bir niyetim de planım da yok. Ankara’yı bilirsiniz. Nereye yeni bir yönetici atansa böyle abartılı iddialar olur. Ziraat’de deprem yaşanmayacak" diye cevap vermişti.
 
Ancak önceki gün Çağlar’ın ekibindeki 11 genel müdür yardımcısı görevden alınınca bankada deprem değil adeta tsunami yaşandı. Halkbank Genel Müdürlüğü’nden Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hüseyin Aydın, eski Genel Müdür Can Akın Çağlar’ın göreve getirdiği 14 genel müdür yardımcısından 11’ini ani bir kararla görevden aldı. Genel müdür yardımcılarına dün tebliğ edilen karar, bankada şok etkisi yaratırken, bankacılık çevrelerinde de hareketli saatler yaşandı.
 
8.5 YILDIR O KOLTUKTAYDI
 
8.5 yıl Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevini yürüten Can Akın Çağlar’ın BDDK üyeliğine atanmasının ardından, bankanın yeni Genel Müdürü, Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın olmuştu. Ancak Aydın’ın göreve başlamasının hemen ardından, "Bankayı kurtarmaya geldik, bu bankada artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak" sözleri kulislere yansımıştı. Aydın’ın banka yönetiminde yaptığı ve daha önce benzeri görülmemiş görevden alma operasyonu, yeni genel müdürün Ziraat Bankası’nın önceki dönemine ilişkin eleştirilerinin bir uzantısı olarak görüldü. Aydın, göreve geldikten sonra ilk röportajını verdiği Vatan’ın, "Yönetimde büyük değişim, deprem yaşanacağı iddiaları var. Böyle bir deprem olacak mı?" sorusuna, "Böyle bir niyetim de, planım da yok. Ama siz Ankara’yı bilirsiniz, nereye yeni bir yönetici atansa, o kurumda böyle abartılı iddialar olur. Değişiklikler olabilir ama bir deprem falan olmayacak" yanıtını vermişti. 11 yöneticinin görevden alınmasının ardından banka koridorlarında, "Deprem olmayacak demişti, tsunami oldu" yorumları yapıldı. Ziraat’in üst üste kâr rekoru kırdığı dönemde kritik birimlerin bağlı olduğu genel müdür yardımcılarının 11’i haklarındaki kararı önceki gün öğrendi.
 
Kendilerine tebiğ edilen kararda "… tarihinden itibaren görevden alındıkları ve genel müdürlük emrinde danışman yapıldıkları"bildirilen yöneticiler şok yaşadı. Şimdilik ‘danışman’ kadrolarına alınan yöneticinin yeni görevlere atanacağı belirtilirken, 11 banka yöneticisi halen tenzil-i rütbe ile şube ya da başka birimlere gönderilecekleri endişesi yaşıyorlar.

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL