Yeşilköy’de ‘Open Gate’ Dönemi Başladı

Olaylar
Mart ayı başı itibariyle ‘Open Gate’ (Açık Kapı) uygulamasına geçilen Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sonra Atatürk Havalimanı’nda da sabah saatleri itibariyle ‘Open Gate&r...
EMOJİLE

Mart ayı başı itibariyle ‘Open Gate’ (Açık Kapı) uygulamasına geçilen Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sonra Atatürk Havalimanı’nda da sabah saatleri itibariyle ‘Open Gate’ uygulamasına başlandı.

‘Open Gate’ uygulamasıyla birlikte yurt dışına uçacak yolcular, uçağa binmeden önce körük başları yerine pasaport kontrolünden hemen önce ortak havuzda aranacak.
 
Yeni uygulama Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde sabah saat 03:00’da başladı. Uygulamayla birlikte bilet-bagaj işlemlerini yaptıran yolcular pasaporttan geçiş öncesinde son güvenlik kontrolüne gelecek. Yolcular pasaport kontrolünden önce el bagajlarını x-ray cihazından geçirip ardından dedektörlü kapıdan geçiş yaparak pasaport kontrolüne girecek. Yolcular, uçağın kalkışına kadar diledikleri gibi zaman geçirebilecekler. ABD ve Kanada uçuşları hariç bütün uçuşlarda yolcular başka aramadan geçmeden uçağa binebilecek. Yetkililer bu uygulamayla, ani uçak kapı değişikliklerinde sorun yaşanmasının önüne geçileceğini belirttiler.
 
MAKASLAR VE ZIMBALAR BİLE TOPLATILDI
 
Öte yandan ‘Open Gate’ uygulaması öncesi alınan güvenlik komisyonu kararına göre ‘Open Gate’ sisteminin ardından pasaport kontrolü sonrasında bulunan mağaza ve ofislerdeki makas ve zımba gibi kesici aletlerin kullanılmasına izin verilmiyor. Ayrıca fast foodlarda bulunan çatal, bıçak gibi kesici ve delici aletler mutfak personeline zimmetlendi. Dün gece polis ekipleri pasaport sonrasında bulunan mağaza ve ofisleri gezerek konuyla ilgili personele bilgi verdi.
 
TRANSİT YOLCULAR VE PERSONELDE ARAMADAN GEÇECEK
 
İstanbul aktarmalı olarak başka ülkeye uçuş yapacak olan transit yolcular da gidiş katı arındırılmış salona girmek için dedektörlü kapı ile X-Ray’den geçecek. Yine havalimanı personeli arındırılmış salona giriş yaparken personel dedektörlü kapıyı kullanıp güvenlik arasından geçecek.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme