Yeniyıl Kutlamalarında ne Kadar Harcandı?

Olaylar
BKM, yılbaşına denk gelen 30-31 Aralık 2010 tarihine ilişkin kredi kartı ve banka kartı kullanım bilgilerini açıkladı. Buna göre, iki günde kredi ve banka kartlarıyla 10 milyon 275 bin 809 adet işlem ...
EMOJİLE

BKM, yılbaşına denk gelen 30-31 Aralık 2010 tarihine ilişkin kredi kartı ve banka kartı kullanım bilgilerini açıkladı.

Buna göre, iki günde kredi ve banka kartlarıyla 10 milyon 275 bin 809 adet işlem gerçekleşti ve toplam kredi kartları ile 750 milyon 392 bin 178 TL tutarında harcama yapıldı.

Yılbaşı hazırlıkları için yılın son iki gününde kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı, bir önceki haftanın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterirken, geçen yılın aynı günleri ile kıyaslandığında artış yüzde 12 oldu.

Yılbaşını kutlamak ve hediye almak için geçen yıla göre daha fazla işlem yapılırken, harcama tutarının artışı ise daha geride kaldı. 30-31 Aralık 2010 tarihlerinde, kredi kartları ile yapılan harcama cirosundaki artış, yüzde 10’lar, işlem adetlerindeki artış yüzde 21 düzeyinde gerçekleşti. 
    
-RESTORAN HARCAMALARI DÜŞTÜ, MARKET HARCAMALARI ARTTI- 
    
BKM verilerine göre, kredi kartları ile yapılan harcamaların yüzde 16’sı market ve alışveriş merkezlerinde yapıldı. 

Bu yılbaşında en çok harcama yapılan sektörler arasında market ve alışveriş merkezleri başı çekerken, marketlerde yapılan harcamaları artıran önemli bir faktör de yılbaşı biletleri oldu. Yılbaşı ikramiyesi için bilet almaya fırsat bulamayanlar biletini alışveriş yaptığı marketlerden kredi kartı ile aldı.

Ev partilerinin öne çıkmasıyla birlikte market alışverişleri artarken, restoran harcamalarında gerileme görüldü. 
    
-YURTDIŞINDA ABD, İNGİLTERE, FRANSA, İSVİÇRE TERCİH EDİLDİ- 
     
Yurtdışında 31 Aralık günü yapılan harcamalar 1 Ocak 2011’de yapılan harcamaların 2 katına ulaşırken, yılbaşı öncesi hazırlıkları kapsayan 28,29,30 ve 31 Aralık tarihlerinde yurtdışında kartlarla yapılan harcamaların cirosu 40 milyon liraya çıktı.

Yurtdışına gidenler ABD, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Avrupa’nın kayak merkezi İsviçre’yi de tercih ettiler.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme