Yalova Belediye Başkan vekilliği Aslan’a verildi

Olaylar
Yalova Belediye Meclisi, 1 Haziran’da yenilenecek seçimlere kadar başkanvekilini seçti. AK Partili meclis üyesi Ömer Aslan, yeni başkan seçilinceye kadar başkanvekilliği görevine getirilirken, oylama ...
EMOJİLE

Yalova Belediye Meclisi, 1 Haziran’da yenilenecek seçimlere kadar başkanvekilini seçti. AK Partili meclis üyesi Ömer Aslan, yeni başkan seçilinceye kadar başkanvekilliği görevine getirilirken, oylama sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da 1 oy çıkması, tartışmalara neden oldu. YSK, CHP’nin 6 oy farkla kazandığının açıklanmasının ardından AK Parti’nin itirazı üzerine seçimlerin tekrar edilmesine karar vermişti.

Yalova Belediye Meclisi Mayıs ayı olağanüstü toplantısını Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantıda, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 30 Mart Yalova Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesi nedeniyle, 1 Haziran’da yenilenecek seçime kadar bu görevi vekaleten yürütecek meclis üyesinin seçimi gerçekleştirildi.

Toplam 31 üyeden oluşan Belediye Meclisi’nde, 18 üyeli Ak Parti Grubu’nun Başkanı Kasım Avar, partilerinden Ömer Aslan’ı aday olarak gösterdi. 13 üyeli CHP Grubu ise aday göstermeyeceğini açıkladı. Bu sırada CHP Grup Başkanı Şerafettin Çelik’in gündem dışı konuşma yapması mecliste tartışmalara neden oldu. Daha sonra oylamaya geçildi.

OY PUSULASINDA ERDOĞAN’IN ADI ÇIKTI

İlk tur oylamada CHP’li meclis üyeleri zarflara boş pusula koydu. Seçim sonucu Ömer Aslan 17 oy aldı. Sandıktan 13 oy boş çıktı, 1 oy ise geçersiz sayıldı. CHP’li meclis üyelerinin geçersiz oy hakkında bilgi istemesi üzerine, bu oyun, pusulaya ’Recep Tayyip Erdoğan’ yazılması nedeniyle geçersiz sayıldığı bildirildi.

Bu sırada CHP’li Meclis Üyesi Başar Şahin, tahtaya ’Recep Tayyip Erdoğan- 1 oy’ yazılmasını istedi. CHP Grup Başkanı Şerafettin Çelik ise geçersiz oyda yazan ismin meclis üyelerine gösterilmesini talep etti. Bunun üzerine Ömer Aslan, başkanlık divanından inerek ’Recep Tayyip Erdoğan’ yazılı olduğu geçersiz oyu Şerafettin Çelik’e gösterdi, “Polemiğe gerek yok” dedi.

Bazı AK Partili meclis üyeleri ise basın mensuplarından geçersiz oyu görüntülememelerini istedi. CHP’li Meclis Üyeleri, “Basını da mı yönlendiriyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Ardından ilk tur oylamada, meclis tam üye sayısının 3’te 2 çoğunluğu sağlanmadığı için 2’nci tur oylamaya geçildi. 2’nci tur oylamada ise Ömer Aslan yine 17 oy alırken 14 oy ise boş çıktı. Bu oylamada da sonuç alınamayınca 3’üncü tur oylamaya geçildi. Salt çoğunluğun arandığı bu turda Ömer Aslan 18 oy alarak 1 Haziran’a kadar Yalova Belediye Başkanvekilliği’ne seçildi. 3’üncü tur oylamada ise 13 oy boş çıktı.

‘KOLTUK GERÇEK SAHİBİNİ BULACAK’

Yalova Belediye Başkanvekili seçilen AK Partili Ömer Aslan, toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 Haziran’a kadar bu görevi sürdüreceğini belirterek “Nasip olursa 25- 26 günlük süre içerisinde, Yalova’ya hizmet etmek için buradayız. İstişaremizi gerek muhalefet belediye meclis üyeleri gerek kendi belediye meclis üyelerimizle her zaman yapacağız. Halkımızla yapacağız. Emanetçiyiz, emanetçi derken 26 günlük burada koltuğu emaneten dolduruyoruz. Nasip olursa 1 Haziran’da yapılacak seçimde hangi parti olursa olsun gerçek sahibini bulacak, ona teslim edeceğiz. İnşallah Yalova için güzel seçim atmosferi geçer, gelecek kişi de Yalova’ya güzel hizmetler yapar” dedi.