Yabancıya çalışma izni geliyor

Olaylar
İçişleri Bakanlığı, yabancıların ülkemizde kalış süreleri ve vizeleriyle ilgili olarak önemli bir karara imza attı. Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) 13 Ocak 2012 tarihli yabancıların ...
EMOJİLE

İçişleri Bakanlığı, yabancıların ülkemizde kalış süreleri ve vizeleriyle ilgili olarak önemli bir karara imza attı.
Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) 13 Ocak 2012 tarihli yabancıların 180 gün içinde 90 gün kalış kuralı uygulamasını bir defaya mahsus olarak kaldırma kararı aldı. 6 aya kadar turistlik amaçlı verilen ikamet izinlerinin kapsamları da genişletildi. Türkiye’ye toplantı, konferans, kültürel etkinlik ve ticarî bağlantılar için gelen yabancılara 6 aya kadar res’en ikamet izni verilmesi kararı alındı.

Bu kapsamda altı aylık ikamet izni alan yabancılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) başvurarak çalışma izni alabilecek. Yapılan yeni değişiklikle yabancılardan alınan 650 TL harç bedelinin yerine 150 liranın tahsis edilmesi kararı alındı. Uygulamaya konulan genelgeyle kayıt dışı olarak çalışan yabancıların kayıt altına alınması hedefleniyor. Buna göre, özellikle ev hizmetlerinde çalışmak isteyen yabancıların yasal çalışmalarının sağlanması için asgari ücretin 1,5 katı olan sigorta primlerinde de değişikliğe gidildi. Alınan yeni kararla yabancıların sigorta primleri asgari ücret tutarına indirildi. Genelge ile vize ihlali yapan yabancı vatandaşlara da bazı haklar getirildi. Alınan kararla, vize ihlali yapan yabancıların harçlarını ve cezalarını ödemeleri kaydıyla ikametlerinin uzatılmasının önü açıldı.

Yeni uygulamanın ülke turizmine yönelik olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla çıkarıldığı belirtiliyor.

Zaman