Vatandaşın “OGS” Kabusu!

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Karayolları’nın, bakiyesi yetersiz olan OGS’leri haber vermeden iptal etmesi vatandaşın mağduriyetine neden olurken, uygulamanın devam etmesi tepkilere neden oluyor. H...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Karayolları’nın, bakiyesi yetersiz olan OGS’leri haber vermeden iptal etmesi vatandaşın mağduriyetine neden olurken, uygulamanın devam etmesi tepkilere neden oluyor. Hesap bakiyesi eksiye düşen vatandaşa ise yüksek oranda ceza uygulanıyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya uygulamaya tepki gösterirken “sadece OGS’de haksızlık yapılmıyor, KGS’de çok sıkıntılar yaşanıyor" dedi ve “kara yolları anonim bir şirket değildir” ifadelerini kullandı.

Bakiyesi yetersiz olan OGS’lerin vatandaşa haber verilmeden iptal edilmesi tepkilere neden oluyor. Tüketiciler Birliği olarak neler söylersiniz?

OGS bir defa köprülerde, otoyollarda, gişelerde yığılmayı önleme adına araçlara verilen bir cihaz. Bu cihazla birlikte araç tescillenmiş oluyor.  Kişilere haber vermeden OGS cihazlarının devre dışı bırakılmasıyla tüketiciler hem çok yüksek bedel ödemekteler hem de cezalı duruma düşmekteler. Tüketiciyi bilgilendirmeden, tüketici bilgilendirme hakları yerine getirilmeden OGS cihazlarının iptal edilmesi bence devletin istediğimi yaparım politikasını güttüğünü gösteriyor.  Oysa burada belli bir kredi tanınması halinde tüketici o kredi borcunu ödemediğinde çeşitli icra yollarıyla bu parası tahsil edilebilir.  Bir süre sonra siz kalkın cihazı iptal edin. Baktınız bu vatandaş kesinlikle ödemek istemiyor bu borcu çeşitli tahsil yolları var, icra işlemine başvurabilirsiniz. Cihazın iptal edilmesiyle vatandaş ceza ödüyor, cihazı için ödediği para maalesef yanıyor.  Satın alma bedeli yanıyor.  Devletin istediğimi yaparım politikasıyla uyguladığı bir şey.

OGS’de eksi bakiyeye düşmesen bile netice itibariyle içerisindeki paran bitti ve bunun farkında değilsiniz bunu da haber vermeden iptal ediyorlar…

Şunu söyleyelim; ben İstanbul’dan vatandaş olarak yola çıktım Ankara’ya gittim on lira bir bedel ödendi Ankara gişelerden çıkınca… Ankara’dan geri dönerken hiç bakiyem kalmadı veya  üç lira, beş liram vardı da geçiş için yeterli olmadı. Bu durumda cihaz iptal oluyor. Benim İstanbul’a gelince ödeyebileceğim bir bedel mümkünken, cihazın iptaliyle birlikte vatandaşa yeni sıkıntılar oluşturuluyor. Önemli olan burada köprü ve otoyollar üzerinden çok güzel paralar kazanmak mı, yoksa vatandaşa otoyol ve köprü hizmeti sunmak mı? Asıl amacı perdeleyen bir ticaret politikası uyguluyorlar.
Kara yollarının yaptığı sadece OGS’de yaptığı haksızlıklarla kalmıyor, KGS’de çok sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin 50 lira bedel ödeme zorunluluğu var. En düşük kredi yüklemesi 50 Lira hani cebinizde 50 lira var veya hiç yok. Şayet KGS kartınızı kullanarak geçmek istiyorsanız, kontör yükleyeceksiniz. Hani bir gişeden geçsek bugün 1,50 lira olan köprüde var 3 lirada olanda… Siz diyor 10 lira yükleyemezsiniz, 50 lira yükleyeceksiniz. Ama ben bu parayla birde yolda yemek istiyorum. Hayır kardeşim önce bana 50 liranı yükle. Vatandaşın üç beş ay boyunca kullanabileceği kontörü ilk seferde yükletmek istiyorlar. Niye cihazlarımız mı yetersiz? 10 lira yazamıyor muyuz cihazdaki numara tuşlarına? Dolayısıyla iş burada satışa dönüşmüş, kamu hizmeti mantığı bırakılmış bir kenara 50 liradan aşağıya yükleme yapamıyoruz. Personeli görüyorsun, personel zaten boş oturuyor.

Bu durumda ne yapılası gerekiyor. Sizler Tüketiciler Birliği olarak çalışma yapacak mısınız? Netice olarak bu konuda mağduriyetler artmaya başladı.

Kara Yollarına OGS ile ilgili zaten çağrılarımız oldu ancak halen bir ses çıkmadı. KGS ile ilgili tebliğ için dava açma girişimde bulundular, genelgenin iptali için. Dolayısıyla vatandaş daha rahat bir ulaşım hakkını elde edecek. Benim vergilerimle yapılan köprü ve bir otoyol var. Bu köprü ve otoyolları kullanmak vatandaşın en büyük hakkı ama parası olmayan geçemez bu köprü ve otoyollardan. Vatandaş olmak yeterliyken maalesef parası olmayana geçişin yasaklandığı, cezalandırıldığı bir sistem söz konusudur. Kara yolları anonim bir şirket değildir. Kara yolları kamu hizmeti üretsin diye oluşturulan bir kamu kuruluşudur. Ama maalesef anonim şirketi olarak çalışmakta… Kaldı ki anonim şirketlerde bile hizmetler en düşük bedeliyle satılabilmekte. Bankada kullandığınız hesaplarınızda eksi bakiyeye düşerseniz banka sizi bilgilendiriyor "Şu tarihe kadar ödeme yapmanız gerekir." diye. Oysaki kara yolları ben yaptım oldu politikası uyguluyor. Ben yaptım oldu mantığıyla devlet yönetilmez.

on5yirmi5.com