Vali Mutlu: Karadayı’nın evinde arama yok

Olaylar
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın evinde bir arama yapılmadığını, sadece ifadesine müracaat edilmek üzere Ankara’ya bu...
EMOJİLE

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın evinde bir arama yapılmadığını, sadece ifadesine müracaat edilmek üzere Ankara’ya bugün götürülmesi yönünde talimat olduğunu söyledi.

Mutlu, İstanbul’da 2012 yılında yapılan turizm çalışmalarına ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısı öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın ifade vermek için polis eşliğinde Ankara’ya götürüleceğine ilişkin soru üzerine Mutlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği talimat gereği Karadayı’nın ifadesi alınmak üzere Ankara’ya çağrıldığını belirtti.

Mutlu, bir gazetecinin ”Karadayı’nın evinde aramalar olduğu yönünde bir bilgi var” sözlerine karşılık, ”Evinde bir arama yok. Verilen talimatta böyle bir şey yok. Sadece ifadesine müracaat edilmek üzere Ankara’ya bugün götürülmesi yönünde talimat var. İstanbul emniyetimiz de bununla ilgili olarak, evlerinden alarak Ankara’ya intikallerini sağlamak üzere görev başında. Henüz daha gitmiş değiller ama bugün gidecek” diye konuştu.

İstanbul’daki karbonmonoksit zehirlenmeleri
Vali Mutlu, İstanbul’da son günlerde yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

”Bir kaç vaka yaşandı. Önce Afgan uyruklu 5 kişinin vefatı, peşinden polis okulumuzda eğitimlerini sürdüren 3 Libya uyruklu şahsın vefatı, ondan evvel bir otelde de doğalgaz kaçağından dolayı turistlerin yaşadığı bir sıkıntı oldu. İGDAŞ’tan aldığımız bilgiler, bütün bu olayların usule uygun olmayan kullanımdan kaynaklanan sıkıntılar olduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla burada ruhsatlandırılmamış, İGDAŞ tarafından yetkilendirilmemiş bu tür mekanlarda kalmanın ve bu tür tesisatları kullanmanın ne kadar mahsurlu olduğu gözüküyor. Tabii ki bu tür yerleri kiralayacak olanların, abonelik işlemlerini yaptıracak olanların veya oturanların kesinlikle İGDAŞ’ın yetkilendirmiş olduğu kişiler tarafından yapılmamış tesisatların bulunduğu mekanlarda veya kaçak kullanımlarda asla böyle bir yanlış cesaret göstermemeleri, dikkatli olmaları gerekiyor. Şayet kaçak bir tesisat üzerinden doğalgaz hattınızı kullanıyorsanız, bugün veya yarın böyle bir riskle karşı karşıya kalırsınız. Bu peş peşe yaşanan üzücü hadiselerin, kaçak kullanım, yetkilendirilmemiş kaçak hatların veya mevcut hatlarda çekilen yanlış tesisatlar sonucunda meydana geldiği ortaya çıkıyor.”
Otelde yaşanan olayın ise baca bağlantısıyla ilgili sıkıntıdan ortaya çıktığını hatırlatan Mutlu, doğalgaz kullanımının dikkatli olmayı gerektirdiğini kaydetti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme