‘Uzaylı Profesör’ intihalci çıktı!

Olaylar
Uzayla ilgilenmek yerine başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çeken, kendi fotoğrafı çekilirken de yüzünü gizleyen Uzay Profesörü Rennan Pekünlü’nün aynı zamanda intihalci olduğu ortaya çıktı̷...
EMOJİLE

Uzayla ilgilenmek yerine başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çeken, kendi fotoğrafı çekilirken de yüzünü gizleyen Uzay Profesörü Rennan Pekünlü’nün aynı zamanda intihalci olduğu ortaya çıktı…

Pekünlü; ABD’deki bir internet sitesinde yayınlanan kurmaca bir haberi gerçek zannedip, Cumhuriyet Bilim Teknik dergisinde yayınlatmış!..

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü’nün geçmişinde, bir “şaka haber”i gerçek sanıp intihal yapması ardından da bu durum ortaya çıkınca rezil olma skandalı bulunuyor.

ŞAKAYI GERÇEK SANDI, ÇALDI, REZİL OLDU

Arşivlerdeki bilgilere göre, Prof. Dr. Rennan Pekünlü, uydurma şaka haberleri gerçek haber gibi sunan Türkiye’deki “zaytung.com” sitesinin bir benzeri olan ABD’deki The Onion isimli derginin internet versiyonu “theonion.com”da bir yazı gördü. Pekünlü, Cumhuriyet gazetesince çıkarılan Bilim Teknik dergisinin 28 Eylül 2007 tarihli sayısında, “çakma haber”in sahteliğini anlamadan, üstelik içeriğini de kendi fikriymiş gibi kaynak göstermeden “makale” olarak yayınladı. Renan Pekünlü’nün “theonion.com”dan çaldığı “şaka haber”de, dünyadaki bütün “kökten dinciler”in yer çekimine inanmadıkları bilgisi yer aldı. Pekünlü, yazısında bu yaklaşımın literatürde “intelligent falling” (zeki düşüş) olarak geçtiğini, bunun da “kökten dincilerde eşyaların düşüşünü tamamen ilahi etki düşüncesine bağlamaya yol açtığını” dile getirdi.

“ZOMBİ SALDIRISI OLACAK”

Ancak yazının yayınlanmasının ardından bazı dergi okurları durumu fark ederek, Pekünlü ile derginin yazı işleri sorumlularını uyardı. Bu gelişmeler üzerine Rennan Pekünlü, bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı. Pekünlü, açıklamasında şunları dile getirdi: “Dergide ‘Zeki Düşüş – Intelligent Falling!’ başlıklı bir yazı yayımlandı. Bu yazıyı ben internette gördüm ve Türkçe’ye çevirdim. Dinsel bağnazlığın bu düzeyde bir çabaya girişebileceğini geçmişteki deneyimlerime bakarak düşünmüştüm.  Yeterli araştırmayı yapmadan ve daha önemlisi kaynak göstermeyi ihmal ederek yayınlanmasına neden oldum. Yayınlandıktan sonra bazı okurlardan uyarı aldım. Bir mailde şöyle denildi: ‘Bu yazı ‘the onion’ dergisinin 17 ağustos 2005 tarihli sayısında çıkan bir yazıdır. the onion, temelde ciddi bir haber dergisi görünümünde bir mizah dergisidir. Burada çıkan haberler tamamen uydurmadır ve parodi amaçlı yazılmıştır. Örneğin, derginin 19 ekim 2005 tarihli sayısında Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinin büyük çaplı bir zombi saldırısına karşı hazırlıksız olduğu belirtilmiştir.”

LENİN HAYRANI

Öte yandan, Pekünlü’nün materyalist bir kişiliğe sahip olduğu görülüyor. Pekünlü, Bilim ve Ütopya gibi dergilerde yayınlanan makaleleri ve yaptığı açıklamalarda, “sakın kendinizi idealizmin bu telkinlerine kaptırmayın, materyalizme olan sadakatinizi koruyun” mesajları verirken, kendisine dayanak olarak Rusya’daki kanlı komünist devriminin lideri Lenin’i gösteriyor.

“SAKIN KENDİNİZİ DİNE KAPTIRMAYIN”

Lenin’in, bir asır önce yazdığı Materyalizm ve Ampiryokritisizm isimli kitabı okumayı herkese öğütleyen Pekünlü, yine Lenin’e ait olan “sakın bu konuyu düşünmeyin, yoksa materyalizmi kaybedersiniz ve kendinizi dine kaptırırsınız” şeklindeki uyarıları tekrarlıyor.

Yeni Akit

‘Uzaylı Profesör’e soruşturma

Fakülte girişinde başörtülü öğrencileri fotoğraflayarak fişlemesiyle Türkiye’nin gündemine oturan Ege Üniversitesi Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün yeni skandalları ortaya çıktı.

Öğrencilerin iddialarına göre Pekünlü’nün, derslerine başörtülü öğrencileri sokmadığı gibi, başörtülü derse girmek isteyenleri de ders notlarıyla tehdit ettiği belirtildi. Pekünlü’nün daha önce Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, hakkında şikayetler üzerine uyarı cezası aldığı, son olay üzerine de YÖK’ün soruşturma başlattığı belirtildi. Pekünlü hakkında disiplin ve ceza soruşturması da açıldı. Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı, daha önce de Pekünlü’nün çeşitli yollarla öğrencilere baskı yaptığı iddiasıyla Savcılığa, Rektörlüğe ve YÖK’e şikayette bulunduğunu belirtti. Öte yandan derslere alınmayan öğrenciler Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü önünde protesto eylemi yaptı.

Star