UFO’ya Benzeyen Uyduların Sırrı!

Olaylar
Satürn’ün uçan daireleri andıran uyduları Pan ve Atlas, görünüşleriyle bilim dünyasını uzun zamandır şaşırtıyordu. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) araştırmacılar, birkaç yıldır süren incelemelerin ardı...
EMOJİLE

Satürn’ün uçan daireleri andıran uyduları Pan ve Atlas, görünüşleriyle bilim dünyasını uzun zamandır şaşırtıyordu. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) araştırmacılar, birkaç yıldır süren incelemelerin ardından artık bu garip görünümlü buz halindeki uydulara dair bazı cevaplara ulaşmış durumda.

Uzmanlar, Satürn gezegeninin 14 küçük uydusunun çok düşük yoğunluğa sahip olduğunu ve bu şekillerin uyduların kendi halkalarından üzerinden büyümeleriyle ortaya çıktığını keşfetti.

Küçük moleküllerin halkalar içinde birlikte kaynaşmaları çekimsel anlamda mümkün olmadığından, bir sıçrama noktasına ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle sahip oldukları halkalar üzerinden büyümeye devam ederek bu görünüme ulaşıyorlar.

ESA’dan Carolyn Porco, "Bu uyduların şimdiki büyüklüklerine ulaşmalarının tek yolunu, her şeyin daha küçük, gözenekli halka molekillerinin kolayca bağlı hale geldiği büyük bir çekirdekle başlamasıyla açıklıyoruz" diyor.

Bu süreçle, bir uydu nispeten Satürn’e yakın olsa bile büyüyor. Sonuçta bir halka bölgesi uydusu, buz halindeki çekirdeğinin yoğunluğunun üçte ikisi büyüklüğüne ulaşıyor. Çekirdek, gözenekli, buz halka materyallerinden oluşan kalın bir kabukla kaplanıyor ve ortaya bu UFO benzeri görünüm çıkıyor.

Haber365