Terörist Öldürüldü, Yolcular Tahliye Edildi

‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünde mürettebatla birlikte 24 kişinin bulunduğu bildirildi.08:03 – Kaçırılan yolcular emniyet müdürlüğüne getirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünde bulunan yolcular, Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Polis araçlarından indirilen yolcular, emniyet binasına alındı.
07:55 – Gemi kaçırma eyleminde valilik koordinasyonu ön plana çıktı

İçişleri Bakanlığı başkanlığında İstanbul Valiliği’nin koordinasyonunda İstanbul Emniyeti, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı’nın ortak operasyonu ile deniz otobüsünü kaçırma eylemi sona erdirildi.

Doğu ve Güneydoğu’da teröre karşı mücadelede son dönemde valiliklerin koordinasyon olarak devreye girmesi İstanbul’daki gemiye yönelik operasyonda da ön plana çıktı.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla operasyonu koordine eden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eylemin sona erdirilebilmesi ve teröristin etkisiz hale getirilebilmesi için emniyet, sahil güvenlik ve jandarmayı yönetti.

Operasyonun ardından Vali Mutlu, kameraların karşısına çıkarak gemi kaçırma eyleminin güvenlik güçlerinin başarılı bir operasyonu ile sona erdirildiğini açıkladı.

07:53 – Başarılı operasyonu yapan timler deniz otobüsünün yanından ayrıldı

Kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ isimli feribota başarılı bir şekilde operasyon yapan ve teröristi ölü ele geçiren timler, deniz otobüsünün yanından ayrıldı. Başarılı operasyonun kahramanları, güvenlik güçlerine ait gemi ve botlarla kıyaya çıktı.

SAAT: 07:44 – Gemi kaptanının eşi Nihal Tunçel: Devletimizden Allah razı olsun; Kurtuldular hepsi

Kaçırılan deniz otobüsünün kaptanı Cumhur Tunçel’in eşi Nihal Tunçel de, eşinin ve diğer yolcuların kurtulmasının kendisini sevindirdiğini ifade etti.

Tunçel, deniz otobüsü kaçırıldıktan sonra eşiyle görüşme fırsatı bulduğunu aktararak, ”Devletimizden Allah razı olsun. Kurtuldular hepsi. Önce eşim sonra da bütün yolcular, sağlıkları yerinde. O yüzden mutluyum yani. Saatler geçmek bilmedi burada.

Sağolsunlar hepsi çok yardımcı oldular, Valimiz, Belediye Başkanımız. Yani çok mutluyum söyleyecek bir şey bulamadım. Eşimle birkaç kez konuşma fırsatı buldum. Fakat sadece ‘iyiyiz’ dedi, sorularıma cevap vermedi. Yaklaşık 16 saat sürdü” şeklinde konuştu.

SAAT: 07:30 – Olay yeri inceleme ekipleri gemiye çıkmak için hazırlık yapıyor

Düzenlenen operasyonun ardından rıhtıma gelen polise bağlı olay yeri inceleme ekipleri, Kartepe feribotunda inceleme yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

SAAT: 07:01 – Operasyonun ardından yolcular tahliye edildi

Kocaeli’de kaçırıldıktan sonra demirletildiği Silivri’de operasyon düzenlenen ”Kartepe” adlı deniz otobüsündeki yolcuları tahliye edildi.

Operasyonun ardından eylemcinin üzerindeki düzenek, güvenlik güçlerince incelemeye alındı. Yolcular da deniz otobüsüne yaklaşan sahil güvenlik botlarına bindirilerek Silivri’deki limana getirildi.

Bazı yolcular ifadelerine başvurmak için polis minibüsleri ile merkeze götürülürken kendisini iyi hissetmeyen yolcuların ambuşansla sağlık merkezine götürüldükleri görüldü.

SAAT: 05:46 – İstanbul Valisi: Teröristin üzerinde bir ‘düzenek’ vardı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Silivri açıklarında ”Kartepe” adlı deniz otobüsüne saat 05.35 itibarıyla operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verildiğini belirterek, ”Operasyonun başlamasından çok kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir. Eylemcinin terör örgütü mensubu olduğu net bir şekilde anlaşılmıştır. Eylemcinin üzerinde bir düzenek mevcuttur” dedi.

SAAT: 05:46 – Gemiyi kaçıran terörist ölü olarak ele geçirildi

İzmit – Karamürsel arasında dün sefer yaparken kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsüne operasyon düzenlendi. Gemiyi kaçıran terörist ölü olarak etkisiz hale getirildi.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğince, sabah saatlerinde kaçırılan deniz otobüsüne yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Silivri Selimpaşa açıklarında demirli halde bulunan gemiye yapılan operasyonda, terörist etkisiz hale getirildi.

Gemide 5’i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ile 2 stajyer bulunuyordu. Yolcuların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

SAAT: 05:46 – Geminin içinde hareketlilik yaşandı

Selimpaşa açıklarında demirleyen geminin, ışıkları yanan alt katında zaman zaman kısa süreli hareketlilik yaşanması ve içerideki kişilerin etrafta yürümeleri dikkat çekiyor.

SAAT: 03:22 – Kaçırılan geminin bekleyişi sürüyor
İzmit – Karamürsel arasında sefer yaparken kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsü, Selimpaşa açıklarında demirledi. Yaklaşık 2 – 3 saatlik bekleyişin ardından deniz otobüsünün üst katının ışıkları kapandı. Bunun üzerine alt katta hareketlilik yaşandı. Geminin pencerelerinden zaman zaman bazı kişilerin dışarıya baktıkları görüldü. Kıyıda da herhangi bir olumsuzluğa karşı ambulans ve polis ekipleri hazır bekletiliyor.

SAAT: 02:34 – Deniz otobüsünün etrafı çevrildi
İzmit-Gölcük seferini yaptığı sırada kaçırılan deniz otobüsünün çevresinde Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı gemiler dikkat çekiyor.Deniz Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerinin de bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı gözleniyor. Sahilde polis ekipleri ile çok sayıda ambulans hazır bekletiliyor. Öte yandan, Selimpaşa sahiline canlı yayın araçları ile çok sayıda basın mensubunun geldiği görüldü.

SAAT: 02:31 – Ambulanslar kıyıda hazır bekletiliyor
İzmit – Gölcük seferini yaparkten silahlı teröristler tarafından kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsü Silivri açıklarında bekliyor. Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi, deniz otobüsü çevresinde önlem almış durumda. Kıyıda ise polis ekiplerinin yanısıra sağlık ekipleri ve ambulanslar hazır bekletiliyor.

SAAT: 01:57 – Kaçırılan geminin üst kat ışıkları söndü
Kocaeli’de kaçırılan ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünün Selimpaşa açıklarındaki bekleyişi sürüyor. Demir atan geminin üst kat ışıklarının söndüğü görüldü.

SAAT: 01:22 – Yakıt ve kumanya talebinde bulundular
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’ndan ayrılışı sırasında kaçırılan deniz otobüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Deniz otobüsünün Selimpaşa açıklarında demirlemiş halde olduğunu belirten Yıldırım, kaçırılma olayının dün saat 18.30 civarında gerçekleştiğini, deniz otobüsünü kaçıran eylemcilerin yakıt ve kumanya ihtiyacı olduğunu, bunu da kaptan vasıtasıyla ilettiklerini söyledi.

SAAT: 00:43 – Gemideki GPRS cihazı sökülmüş
Kocaeli’de kaçırılan deniz otobüsünün takibinin önlenmesi için gemide bulunan GPRS cihazının teröristlerce söktürüldüğü öğrenildi. Ancak deniz polisi ve sahil güvenlik ekiplerinin zamanında hareket ederek kaçırılan deniz otobüsünü takibe aldıkları ve geminin hareketinin an ve an kontrol altında tutulduğu bildirildi.

SAAT: 00:42 – Bakan Yıldırım: Somut bir talep yok
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kaçırılan deniz otobüsünde kaç tane eylemcinin bulunduğunun ve amaçlarının da ne olduğunun net olmadığını bildirdi. Kriz Merkezi’nde açıklamada bulunan Yıldırım, teröristlerden şu ana kadar kendilerine somut bir talebin ulaşmadığını dile getirdi.

SAAT: 00:42 – Yolcu yakınlarının bekleyişi sürüyor
Kocaeli’de kaçırılan deniz otobüsünde bulunan yolcu ve personel yakınlarının İzmit ve Gölcük’teki bekleyişi sürüyor. İzmit-Gölcük seferini yaptığı sırada kaçırılan ”Kartepe” adlı deniz otobüsünde bulunan personel ve yolcu yakınları, İzmit ve Gölcük limanlarındaki iskelelere gelerek beklemeye başladı.

SAAT: 00:41 – Kaptan Cumhur Tunçel eşini aradı
Kocaeli’den kaçırılan Kartepe isimli deniz otobüsünün kaptanı Cumhur Tunçel’in kaçırıldıktan bir süre sonra eşini cep telefonundan arayarak iyi olduklarını söylediği öğrenildi. İzmit – Gölcük seferini yaparken kaçırılan ”Kartepe” adlı deniz otobüsünün kaptanı Cumhur Tunçel’in eşi Nihal Tunçel, Kocaeli Valiliği’nde oluşturulan kriz merkezinde gelişmeleri takip ediyor. Kaptanın kaçırıldıktan bir süre eşini cep telefonundan arayarak durumlarının iyi olduğunu söylediği öğrenildi.

Zaman