Tatil Yoluna Yorgun Çıkmayın!..

Olaylar
Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Uzmanlar, 4 gün sürecek tatili fırsat bilerek seyahate çıkan vatandaşları uyardı: Trafik yoğunluğu pazar günü yapılacak referandumla birlikte artacak. Yorgun v...
EMOJİLE

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Uzmanlar, 4 gün sürecek tatili fırsat bilerek seyahate çıkan vatandaşları uyardı: Trafik yoğunluğu pazar günü yapılacak referandumla birlikte artacak. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın. Hız sınırının sadece bölünmüş yollarda 110 km olduğunu unutmayın. Yaz sonu olduğu için yol yapım çalışmalarının hâlâ devam ettiğini dikkate alın.

Ramazan Bayramı tatili bugün başladı. 4 gün sürecek tatile referandum da eklenince yollardaki trafik yoğunluğunun artacağına dikkat çeken uzmanlar, yola çıkacak sürücüleri uyardı. Trafik kazalarının çoğunun arefe günü ve bayram dönüşlerinde yaşandığına işaret eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, "İl dışına çıkacak vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını tercih etsinler. Kendi araçlarıyla gidecek olan sürücülerimiz ise trafik kurallarına uyarak dikkatli olmalı, yola yorgun ve uykusuz çıkmamalı." önerisinde bulundu. Geçen yılki 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 80 kazada 91 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Apaydın, "En mutlu günlerde sevdiklerine kavuşmaya çalışan insanları üzmeye kimsenin hakkı yoktur." dedi. Tüm uyarılara rağmen kazaların hız kesmediğine işaret eden federasyon başkanına göre bunun en büyük sebebi hatalı sollama, yorgun, uykusuz araç kullanma, aşırı hız ve mıcırlı yollar. Yaz sonu olduğu için yol yapım çalışmaları oldukça fazla. Bu nedenle vatandaşlar, yol yapım ve onarım çalışmalarını, hava durumunu ve sel sularını dikkate almalı.

Son 5 Ramazan Bayramı’nda 26 günlük tatil yapıldığını ve bu tatillerde meydana gelen kazalarda 628 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden İstanbul Şoförler Esnaf Odası Başkanı Cem Sert de tatilde şehirlerarası seyahate çıkacak sürücülere gidiş ve dönüş zamanlamasını iyi ayarlamaları çağrısında bulundu. Önceki bayram dönemlerinde yaşanan kazalardan ders alınması ve sürücülerin trafikte azami derecede dikkatli olması gerektiğini belirten Sert, "Sürücüler mümkünse tatillerini bir gün kısa tutarak özellikle dönüş yollarında çok dikkatli olmalı." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada sürücülerin, bölünmüş yolların bütün kesimlerinde hız sınırının 110 kilometreye çıktığı gibi yanlış bir algıya kapıldıklarını ifade etti. Açıklamada, sürücülerin belirlenmiş hız limitlerini kesinlikle aşmamaları istendi. Trafiği yoğun olan güzergâhlarda ek önlemler alındığını duyuran müdürlük, bayramda rahat ve güvenli seyahat için sürücülere kurallara riayet etme çağrısında bulundu.

Karayolları’ndan güvenli sürüş için altın tavsiyeler

– Yola çıkmadan aracın bakımını yaptırın, yeterli yakıt alın.

– Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın.

– Güzergâhla ilgili hava ve yol bilgisini sorgulayın.

– Mutlaka emniyet kemeri takın.

– Araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu taşımayın.

– Seyahati gün içinde uygun saatlere yayın, acele etmeyin.

– Emniyet şeridi ve karşı yöne ait şerit ihlalinden kaçının.

– Aşırı yağış alan bölgelerde heyelan ve çökme riskine karşı dikkatli olun.

– Seyir halindeyken cep telefonu ve sigara kullanmayın.

– Hız sınırının sadece bölünmüş yollarda 110 km olduğunu unutmayın.

– Özellikle viraj, meskun mahal ve kavşaklarda hızınızı düşürün.