Tanzanya ve Kamerun’da Şifa Dağıttılar

Olaylar
Gönüllü Türk doktorlar, son yıllarda Afrika’ya sağlık turlarına çıkıyor. Yıllık izinlerini Tanzanya ve Kamerun’da geçiren hekimler, binlerce hastaya sağlık hizmeti sundu. Ege Sağlık Derneğ...
EMOJİLE

Gönüllü Türk doktorlar, son yıllarda Afrika’ya sağlık turlarına çıkıyor. Yıllık izinlerini Tanzanya ve Kamerun’da geçiren hekimler, binlerce hastaya sağlık hizmeti sundu.

Ege Sağlık Derneği (ESADER) ve Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) üyesi doktorlar, Afrika dönüşü İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda çiçeklerle karşılandı.

Ekipte yer alan aile hekimi Bahadır Şenol birçok hekimin yıllık izinlerinin yarısını kullanarak ve ceplerinden binlerce dolar harcayarak Afrika’ya gittiğini söyledi.

Şenol, "Bu ülkelerin Türkiye ve Türk milletine ihtiyacı var. 8 ülkede arkadaşlarımız şimdilik poliklinik açacak. Daha sonra buralar hastanelere çevrilerek hizmetler kalıcı hale getirilecek." diye konuştu.

ESADER Başkanı Dr. Metin Akdağ ise 2 hafta kaldıkları Zanzibar ve Pemba bölgesinde yorulduklarını ancak elde ettikleri neticenin bu yorgunluğa değdiğini aktardı.

Akdağ, çocuk, beyin cerrahisi, ortopedi, kadın doğum, genel cerrahi, diş, acil tıp uzmanı, kalp damar cerrahisi uzmanı, kardiyoloji uzmanı, aile hekimi, üroloji uzmanı ve patoloji uzmanının yer aldığı 20’si doktor, 2’si sağlık personeli olmak üzere 22 kişiyle hizmet verdiklerini dile getirdi.

Sıtma hastalığının yaygın olduğu Pemba adasında 3 bin cibinlik dağıttıklarını, 100 ameliyat gerçekleştirdiklerini ve 7 bine yakın da muayene yaptıklarını anlattı.

Kamerun’a giden EGESADER Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özekin ise 19 kişilik ekiple bine yakın sağlık taraması yaptıklarını bildirdi.

Zaman