Süt Skandalında 3’üncü Perde

Olaylar
Türkiye’de iki gündür yaşanan süt skandalı bugün de devam ediyor. Bugün içinde toplam 10 şehirde 193 öğrenci zehirlendi. BURSA Bursa’da 20 öğrenci, okullarında dağıtılan sütten içtikten so...
EMOJİLE

Türkiye’de iki gündür yaşanan süt skandalı bugün de devam ediyor. Bugün içinde toplam 10 şehirde 193 öğrenci zehirlendi.

BURSA

Bursa’da 20 öğrenci, okullarında dağıtılan sütten içtikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Orhaneli ilçesinde merkez Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nda 12 1. sınıf öğrencisi, sabah içtikleri sütten zehirlendi. Orhaneli Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan öğrencilerin durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, 1. kademe sınıflara süt dağıtıldığı, velilerinin rızası olmayan öğrencilere süt verilmediği bildirildi.

Acil servis nöbetçi doktoru Süleyman Okur, "Zehirlenme şikayetiyle gelen öğrencilere ilk müdahaleyi çocuk doktoru Nevin Kılınç ile beraber yaptık. Şu an öğrenciler müşahede altında. Süt örnekleri laboratuvara gönderilerek tahlil edilecek" dedi.

Bu arada Mudanya ilçesinde, Ülkü Mahallesi İlköğretim Okulu’nda 8 öğrenci, süt dağıtımı sonrası zehirlenme şüphesiyle Mudanya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Okulda 128 öğrenciye süt dağıtıldığı, sadece aynı sınıftan 8 öğrencide karın ağrısı şüphesiyle karşılaşıldığı ifade edildi. Ambulansla hastaneye getirilen öğrencilerden 3’ü serum takılarak müşahede altına alındı. Hayati tehlikesi olmadığı ifade edilen öğrencilerde psikolojik etkilenme olabileceği açıklandı.

Öte yandan süt dağıtımı başladığından bu yana Mudanya genelinde 5 bin 500 öğrenciye süt verildiği, bugüne kadar herhangi bir şikayet alınmadığı belirtildi.

BATMAN

Batman’da okulda dağıtılan sütten içen 20 öğrenci zehirlendi. Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan öğrenciler tedavi altına alındı.

‘Okul sütü’ kampanyası kapsamında dağıtılan sütten öğrenciler rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Batman Gap İlköğretim Okulu’nda 9, Mevlana İlköğretim Okulu’nda 11 öğrenci içtikleri sütten zehirlendiği iddiası ile hastaneye sevk edildi. Öğrencilerin karın ağrısı, baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri olduğu öğrenildi. Bazı öğrencilerin yaşanan zehirlenme iddiaların ardından süt içmedikleri belirtildi.

Batman’da 3 gün içinde 80 öğrenci, içtikleri sütten rahatsızlandıkları şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

ANTALYA

Antalya’da, 14 ilköğretim okulu öğrencisi, bugün sabah ‘Okul Sütü’ projesi kapsamında dağıtılan sütü içtikten sonra rahatsızlanınca hastanelere kaldırıldı.

Merkez Muratpaşa İlçesi’ndeki Melahat Faraçlar İlköğretim Okulu’nda bugün sabah dağıtılan sütü içen öğrencilerden 14’ünde zehirlenme belirtileri başgösterdi. 4 öğrenci, öğretmen ve veliler nezaretinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 10 öğrenci ise Atatürk Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Ambulanslarla hastaneye götürülen öğrenciler yarım saat gözetim altında bekletildikten sonra evlerine gönderildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de ilköğretim okulunda dağıtılan sütlerden içen 18 öğrenci, rahatsızlanarak ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

75’inci Yıl İl Özel İdare İlköğretim Okulu’nda sabah saatlerinde meydana gelen olayda okulda süt içen öğrencilerin bazıları rahatsızlandı. Okul idaresinin durumu bildirmesinin ardından 18 öğrenci, 112 Acil Servis ambulanslarıyla Eskişehir Doğum ve Çocuk hastalıkları Hastanesi’ne götürüldü.

Tedavi altına alınan ilköğretim okulu öğrencilerinin içtikleri sütten rahatsızlandıkları, sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

KÜTAHYA

Kütahya’da eğitim gördükleri okulda dağıtılan sütü içen 19 çocuk, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Kütahya’da Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütü içen öğrencilerden 19’u sütü içtikten bir saat sonra karın ağrısı ve kusma şikayetleriyle Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bazı öğrenciler ayakta tedavi edilirken, bazıları ise Acil Servise Ünitesi Gözlem Odası’na alındı.

Çocuklarının hastaneye kaldırıldığı haberini alan veliler ise hastaneye akın etti.

MARDİN

Mardin’in Midyat ilçesinde okulda dağıtılan sütü içen 13 öğrenci mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Öğrenciler, hastanede tedavi altına alındı.

Midyat İstiklal İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütten etkilenmen 13 öğrenci mide bulantısı şikayetiyle Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çocuğunun dağıtılan sütü içi içtikten sonra rahatsızlandığını belirten Mahmut Acar isimli vatandaş, "Çocuğumun rahatsızlandığını öğretmeninden duydum. Hemen hastaneye geldim. Çocuğumun durumu çok şükür iyi ama madem sıkıntı olacak neden süt dağıtımı durdurulmadı." diye konuştu.

MERSİN

Mersin’in Silifke İlçesi’nde bugün okullarında dağıtılan sütten içen 14 öğrenci zehirlenme şüphesiyle götürüldükleri hastanede tedaviye alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘Okul Sütü Programı’ kapsamında Silifke İlçesi’ne Taşucu Seyfettin Tatoğlu İlköğretim Okulu’nda süt dağıtımı yapıldı. Sütten içen 14 öğrenci mide bulantısı ve kusma şikayeti ile Silifke Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Öğrencilerin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

BURDUR

Sabah saatlerinde Burdur merkezdeki İstiklal İlköğretim Okulu’nda süt dağıtımının ardından 18 öğrencinin mide ağrısı ve baş dönmesi şikayeti ile hastaneye kaldırılmasının ardından, Mehmetçik İlköğretim Okulu, Hüsnü Bayar İlköğretim Okulu, Şeker İlköğretim Okulu, Suna Uzal İlköğretim Okulu’ndan 20 öğrenci daha aynı şikayetle hastaneye kaldırıldı.

Çocukların bazıları ambulansla, bazıları özel otomobillerle öğretmenleri ile birlikte getirildikleri Burdur Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alındı. Çok ağrı olduğundan yakınan bazı çocukların ağladığı görüldü. Hastaneye kaldırılan öğrenciler arasındaki Suna Uzal İlköğretim Okulu 5’inci sınıf öğrencisi Okan, süt içtikten sonra midesinin ağrıdığını söyledi.

SİNOP

İlköğretim okullarında süt dağıtılmasının ardından Sinop’un Gerze ilçesinde 16 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırıldı.

Gerze ilçe merkezindeki Atatürk İlköğretim ve Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nda dağıtılan sütler ardından toplam 16 öğrenci karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleriyle Gerze Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Öğrencilerden birinin midesi yıkanırken, diğer 15 öğrenci ayakta tedavi edilmesi ardından taburcu edildi.

GAZİANTEP

Gaziantep’in Nizip ve Karkamış ilçelerinde süt dağıtımı sonrasında rahatsızlanan 21 öğrenci Nizip Devlet Hastanesi’inde tedavi altına alındı

Süt dağıtımı yapılan Nizip Namık Kemal, Fatma Alkan, Cemal Dikici ve Karkamış Arıkdere İlköğretim Okulları’nda bazı öğrencilerin dağıtılan sütü içtikten sonra karın ağrısı ve mide bulantısı ve kusma şikayetleri oldu. Bunun üzerine, okul idarecileri tarafından okullara 112 Acil Servis ekipleri çağrıldı.

Öğrenciler, ambulanslarla Nizip Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastaneye gelen öğrencilerin acı içinde kıvrandığı gözlendi. Hastane çalışanları durum karşısında seferber oldu. Acil bölümünde çalışanların tümü çocuklar ile yakından ilgilendi.

Hastane yetkilileri Nizip ve Karkamış ilçesinden gelen 21 öğrenciden 5’nin yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildiğini şuan hastanede bulunan 16 öğrenci ise şuan gözlem altında olduğunu yapılacak olan serum tedavisinden sonra taburcu edileceği belirtildi.

Yetkililer, Nizip ve Karkamış ilçesinde bulunan 4 ayrı okulda 21 öğrencinin içtikleri sütten dolayı rahatsızlandığını ancak ciddi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, rahatsızlıkların yaşandığı okullardaki sütlerin toplatıldığı belirtildi.

BOLU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü, Okul sütü akıl küpü projesi kapsamında öğrencilere süt dağıtımı önceki gün başladı. Gerede’de 17 ilköğretim okulu öğrencisi okullarda dağıtılan sütlerden içince zehirlendi.

Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırılan 17 öğrenciden ikisine serum tedavisi uygulanırken, diğer öğrenciler tedbir amaçlı hastanede tutuldu. Bolu Sağlık İl Müdürü Mahmut Arık, öğrencilerin mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurduğunu belirterek "İki öğrencimize serum tedavisi uygulandı.

Diğer öğrencilerimiz ise tedbir amaçlı hastanede bekletildikten sonra hepsi taburcu edildi. Şu an korkulacak bir durum yok. Sütlerden numuneler alındı" dedi.

BAKANLIKTA PROTESTO

Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan Eğitim-Sen, Türk Tabipler Birliği ve bazı sivil toplum örgütleri üyeleri ‘Çocuklarımızın sağlığı ile oynatmayacağız’, ‘AKP’nin sütü zehir küpü’ pankartı açarak, ‘AKP’nin sütü AK değil’, ‘4+4+4=zehirli süt’ dövizleri taşıdı. Protesto sırasında küçük yaştaki bir çocuk üzerinde ‘AKP’nin sütü zehir küpü’ yazı süt kutularını tekmeleyerek devirdi.

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, birçok ilde kendi verilerine göre 4 bin civarında çocuğun gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneyle kaldırıldığını belirtti. Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin bu konuda üzerlerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Yıldız, yaşananları ‘skandal’ olarak değerlendirdi.

Daha sonra Halkevleri üyeleri de Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirdi. ‘Pişkinliği bırakın, Özür dileyin, İstifa edin’ pankartı açan Halkevi üyeleri, yaptıkları açıklamada yetkililerin bir an önce özür dileyerek istifa etmeleri gerektiğini savundu.

Gruplar yaptıkları basın açıklamalarının ardından olaysız dağıldı.

haberler.com