Süryaniler çözüm sürecinden umutlu

Olaylar
Mardin’in Midyat ilçesine bağlı İzbırak (Zaz) köyünde yaşayan 8 Süryani aile, çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda 1990’lı yıllarda artan terör olayları nedeniyle Avrupa’ya ...
EMOJİLE

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı İzbırak (Zaz) köyünde yaşayan 8 Süryani aile, çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması durumunda 1990’lı yıllarda artan terör olayları nedeniyle Avrupa’ya göç eden çok sayıdaki akrabalarının köylerine geri dönmek istediklerini belirtti.

Merkezi Almanya’nın Hamburg şehrinde olan Zaz Köyü Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı İsa Acan, AA muhabirine, çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, olumlu sonuçlanması durumunda yurt dışındaki birçok Süryani ailenin geri döneceğini söyledi.

Uzun yıllar boyunca yurt dışında yaşadığını anlatan Acan, ailesinin Almanya’da yaşadığını her yıl Mardin’e gelip gittiğini kaydetti. Mardin’e dönerek evlerini onarmak ve burada yaşamak istediklerini belirten Acan şunları söyledi:

”1993 yılından sonra köyden göç oldu. Aslında şimdi baktığınızda bir nevi harabeye dönmüş. Avrupa’dan birçok Süryani gelmek istiyor. Yaşlı insanlarımız oradaki geleneğe kültüre uyum sağlayamıyor. Ayrı dünyaların insanları. Buraya dönmek istiyorlar. Kaç yıldır gidip geliyoruz. İşte bazı atılımlar yapıldı. Burada bazı ev projeleri düşünüyorlar. Bu yıl tarlamızı sürdük. Bağlarımızı budadık. Aileler dönmek istiyor da henüz tam istediğimiz gibi güvenli bir ortam oluşmadı gibi bir duygu var içimizde. Fakat biz dönmek istiyoruz ve evlerimizi inşa etmek istiyoruz.”

”Bugün atılan adımlar önceki yıllara nazaran daha umut verici”

Başlatılan çözüm sürecinden önceki yıllara nazaran daha umutlu olduklarına işaret eden Acan, çözüm sürecinin başarıya ulaşması için dua ettiklerini kaydetti.

İsa Acan, yurt dışında yaşayan Süryani ailelerle görüştüklerini, güvenli ortamın oluşması durumunda geri dönmek istediklerini belirterek ”Gittiğimiz yıllardaki acılar da henüz kafalardan atılmadı. O yüzden de hala o korku var. Hükümetin başlattığı çözüm sürecini çok destekliyoruz. Aslında çok olumlu bir atılım olarak görüyoruz. İnşallah başarıya ulaşır. Umudumuz budur bizim. Bugünkü hükümetin attığı adımlar önceki yıllara nazaran bize umut veriyor. İlimiz ve ilçe idarecilerimizden de çok olumlu şeyler duyuyoruz. Atılımlar teşvikler duyuyoruz. Almanya’da görüştüğümüz insanlarımız da buraya dönmek istiyor. Şu anda köyde 7-8 aile var. Köyün yurt dışındaki aile sayısı 400. Hepsi Almanya, İsveç ve Belçika’da. büyük bir kısmı dönmek istiyor” diye konuştu.

”Süreci destekliyoruz”

İzbırak köyündeki Mor Dimet Kilisesi’nde rahibe olan Verde Gökmen ise 2000 yılında İsveç’ten köye geldiğini, geldiği yıldan beri köyde 8 ailenin yaşadığını söyledi.

Çözüm sürecini desteklediklerini bundan herkesin mutlu olacağını dile getiren Gökmen, ”13 yıldır bu köyde yaşıyorum. Daha önce İsveç’te yaşıyordum. Geldiğimden beridir 7-8 aile var burada. Terörün bitmesini istiyoruz. Dışarıda yaşayanların da buraya gelmesini istiyoruz. Süreci destekliyoruz. Süreç çözüme kavuşursa herkes çok mutlu olacak. Geri dönüşler olur” dedi.

Köy sakini 60 yaşındaki Mence Akbulut da, köylerinin yeniden inşa edilmesini istediklerini bunun da köye geri dönüşlerle olacağına değinerek şunları söyledi:

”4 çocuğum var. Biri burada, biri Avrupa’da diğerleri Adana’da yaşıyor. Daha önce hepsi buradaydı, bir aradaydık. Burası bizim köyümüzdür. Çözüm sürecinin başlatılmasından memnunuz. Yurt dışında akrabalarımız var kızım var. Onlar da buraya gelmek istiyorlar. Süreci iyi görüyoruz. Biz de herkes gibi umutla bekliyoruz.”

Doğduğundan beri köyde yaşadığını belirten Şemsettin Akyüz ise, ölüm ve kavganın bitmesini, herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşamasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Çözüm sürecinin bir sonuca varması beklentisi içinde olduklarını ifade eden Akyüz, ”Doğduğum günden beridir burada oturuyorum. Yurt dışında yaşayan akrabalarımız var. Çözüm sürecini destekliyoruz. İnşallah bir sonuca varmasını istiyoruz, herkes istiyor. Bu ölümler, kavga bitse her şey daha iyi olur tabii ki” şeklinde konuştu.

AA