Şemdinli’de Çanakkale isyanı…

Olaylar
PKK operasyonu ile 20 gündür hareketli günler yaşayan Şemdinli’de esnaf, terörle iç içe gösterilmelerinden rahatsız. İlçe halkı ise güven ve diyalog için Kürtçe bilen polis ve yönetici, iş sahal...
EMOJİLE

PKK operasyonu ile 20 gündür hareketli günler yaşayan Şemdinli’de esnaf, terörle iç içe gösterilmelerinden rahatsız. İlçe halkı ise güven ve diyalog için Kürtçe bilen polis ve yönetici, iş sahaları, tecrübeli öğretmen, sağlık memuru, yüzme havuzuyla oyun alanları istiyor.

Esnaf, "Burası medyanın gösterdiği gibi bir ilçe değil" mesajını veriyor. 35 yıldır bakkal işleten K.C., ilçede hiçbir sorun olmadığını belirtiyor. Yıllardır, örgüt yüzünden çok sıkıntılar çekildiğini söyleyen K.C., ancak insanların bunu dile getirecek cesareti olmadığını kaydediyor. Manifaturacı A.B., Çanakkale’de bu ülke için 300 bin canın şehit olduğunu hatırlatıyor. Şemdinli’yi ‘doğunun en sakin ve huzurlu ilçesi’ şeklinde niteleyen esnaf Abdülgani B. ise "Akşam televizyona bakınca sanki kıyamet kopmuş Şemdinli’de. Yok böyle bir şey." diyor.

Şemdinli’de 35 yıldır bakkal dükkânı işleten K.C., ilçede hiçbir sorun olmadığını, saldırılar sebebiyle işlerinde düşüş yaşandığını belirtiyor. Yıllardır, örgüt yüzünden çok sıkıntılar çektiğini söyleyen K.C., kendisi gibi sıkıntı çekenlerin de bunu dile getirecek cesaretlerinin olmadığını kaydediyor. ‘Neden cesaretli birileri yok?’ diye soran K.C., kendi sorusunu kendisi cevaplıyor: "Çünkü örgütün kurduğu bir korku mekanizması var. Bunu aşmak zor. Devlet burada varlığını çok iyi ortaya koymalı ve güçlü olduğunu hissettirmeli. Burada güçlü olan kazanır." Son günlerde medyada yer alan haberlerin bilinçli olarak abartıldığını belirten K.C., "Şemdinli’de bugüne kadar dağa giden insan sayısı çok az. Çünkü ilçe halkı, örgütten rahatsız. Örgüt kendi sempatizanları ile ilçede bir dedikodu yayıyor ve buna herkes inanıyor. Bir kişi ‘Yarın ilçede kepenkler kapanacak’ diye laf dolaştırıyor, ertesi gün kepenkler kapanıyor. Kimse niye kapattığını da bilmiyor. Sadece korkunun vermiş olduğu bir cesaretsizlik örneği sergileniyor." diye konuşuyor.

PKK, DIŞ ÜLKELERE HİZMET EDİYOR

İlçede manifatura dükkânı işleten A.B. ise sorunların çözümünü eğitimde görüyor. Üç çocuğunu da okutan A.B., sözlerini şöyle sürdürüyor: "PKK, ne Apo’ya, ne Karayılan’a ne de Kürtlere hizmet ediyor. PKK, dış güçlerin oyuncağı olmuş. Bunu halen anlamayanlara üzülüyorum." Sorunların çözümü için geçmişe bir çizgi çekilerek yeni bir sayfa açmak gerektiğini anlatan A.B., Çanakkale’de bu ülke için 300 bin canın şehit olduğunu hatırlatıyor. İlçede yaşayan F.Ç. ise Şemdinli’nin, PKK olaylarından daha çok işsizlikle gündeme gelmesi gerektiğini söylüyor. İlçede yüzlerce işsiz gencin bulunduğunu ve bunlara iş sahalarının açılması gerektiğini dile getiren F.Ç.de, bütün sorunların kaynağını işsizliğe bağlıyor. Şemdinli’nin doğunun en sakin ve huzurlu ilçesi olduğunu belirten esnaf A.B.’nin tespiti ise oldukça manidar: "Akşam televizyondan bakınca sanki kıyamet kopmuş Şemdinli’de. Yok böyle bir şey." diyor.

Bu arada Şemdinli’nin Goman Dağı bölgesinde devam eden arazi arama-taraması sebebiyle 10 köy ve mezra, geçici olarak boşaltıldı. Derecik’te yol kapatılarak bölgeye girişler yasaklandı. Yiğitler ve Gülyazı sakinleri ise köylerine dönmek için Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı’na başvurdu. Köylülerden Mahir E., "Günlerdir köyümüze gidemedik. Hayvanlarımız, ekili arazilerimize kimse bakamıyor. 15 günü geçti, halen operasyon sürüyor. Bu sorunumuza çözüm bulunmasını istiyoruz." diyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme