Sabancı cinayetinde şok iddia

Olaylar
Kıskaç, "Cinayetin işlendiği dönemde Sabancı Center’in güvenlik müdürlüğünü emekli Tümgeneral Öner Pehlivanoğlu yapıyordu. Pehlivanoğlu, Veli Küçük’ün bir numaralı arkadaşıdır. Bu gen...
EMOJİLE

Kıskaç, "Cinayetin işlendiği dönemde Sabancı Center’in güvenlik müdürlüğünü emekli Tümgeneral Öner Pehlivanoğlu yapıyordu. Pehlivanoğlu, Veli Küçük’ün bir numaralı arkadaşıdır. Bu generale karşı kimse bir şey yapmadı." dedi. Ergenekon sanığı Osman Gürbüz’ün, "Hablemitoğlu’nu öldürdüm." dediğini öne süren Kıskaç, Fikri Karadağ’ın, hazırladığı 13 bin kişilik ‘hain’ listesini çaldırdığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında gizli tanık Kıskaç dinlendi. Kıskaç, sanıklar; Veli Küçük, Mehmet Fikri Karadağ, Osman Gürbüz ve Oktay Yıldırım hakkında ciddi iddialarda bulundu.

Gizli tanık Kıskaç, Veli Küçük’ün Giresun Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı döneme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sivas kırsalında çatışmadan kaçan teröristlerin Veli Küçük’ün görev yaptığı bölgelere gittiğini söyleyen Kıskaç, Küçük’ün Giresun’da göreve başladığında nüfuzunu kullanarak Sivas İmranlı İlçe Jandarma Bölük Komutanı olan Menderes Güçlü’yü Giresun Şebinkarahisar Bölük Komutanlığı’na getirdiğini öne sürdü. Kıskaç, "Orada da zamanla teröristler çıktı." dedi.

Önce JİTEM’de sonra da MİT adına çalıştığını ifade eden Kıskaç, 90’lı yıllarda cezaevinde bulunduğunu, o dönemde de idarede mektup okuma komisyonunda görev yaptığını anlattı. Cezaevine gelen bazı mektuplarda Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal’ın Almanya’daki adresinin de bulunduğunu dile getiren Kıskaç, "Erdal’ın adresinin ‘Almanya’nın Frankfurt şehrindeki Petersberger STR 30 Türkan Erdoğan Apartmanı ‘ olduğunu öğrendim. MİT’e verdiğim adres daha sonra Uğur Dündar tarafından Arena’da yayınlandı." dedi.

Sabancı cinayetinin basit bir olay olmadığını, bir kırılma noktası olduğunu belirten Kıskaç, "Veli Küçük’ü herkes tanır, Veli’yi herkes bilir. Hatta Özdemir Sabancı suikastinin olduğu dönemde Sabancı Center güvenlik müdürlüğünü emekli Tümgeneral Öner Pehlivanoğlu yapıyordu. Öner Pehlivanoğlu, Veli Küçük’ün bir numaralı arkadaşıdır. Bu generale karşı kimse bir şey yapmadı." dedi.

‘OSMAN GÜRBÜZ, HABLEMİTOĞLU’NU ÖLDÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ’

İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Osman Gürbüz tarafından tehdit edildiğini söyleyen ve mahkemelik olduklarını belirten Kıskaç, bunun üzerine Gürbüz’ü internetten araştırdığını söyledi. Gürbüz’ün Antalya Kuvay-i Milliye Derneği üyesi olduğunu öğrendiğini ifade eden Kıskaç, "Ben cezaevindeyken Şerife Gürbüz bana amcası Osman Gürbüz’ün Hablemitoğlu cinayetini işlediğini söyledi." şeklinde konuştu. Daha sonra Osman Gürbüz ile Merter Mc Donalds’ta yaptıkları görüşmede "Sıkmasaydım bu kadar para olur muydu? Necip’i öldürdüm, parayı aldım. Patron benim. Jandarmada komutanım var, adı da Levent Ersöz. Bunun dışında 2 bin adamım var.’ dedi." ifadelerini kullandı. Osman Gürbüz’ün itiraflarını Merter’de Mc Donalds’ın kameraları tarafından çekildiğini söyleyen Kıskaç, kayıtları İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdiğini ancak hiçbir işlem yapılmadığını savundu.

22 Nisan 2006 günü Çamlıca Kız Lisesi’nde Veli Küçük’le görüştüğünü ifade eden Kıskaç, toplantıya Oktay Yıldırım’ın da katıldığını aktardı. O zaman Çamlıca gişelerinden kaçak geçiş yaptıklarını belirten Kıskaç, "Kayıtlarda da vardır. Toplantının ardından Veli Küçük’e Osman Gürbüz’ü anlattım. Küçük de bana, ‘Osman Gürbüz bizim adamımız’ dedi. Veli Küçük ve Osman Gürbüz, Necip Hablemitoğlu cinayetinin ardından yollarını ayırmış." ifadelerini kullandı.

‘DAVAMI ÇEKMEK İÇİN DEMİREL’İN KORUMASI ARADI’

Tehdit nedeniyle Osman Gürbüz ile davalık olduklarını hatırlatan Kıskaç, davayı geri çekmesi için Kuvayi Milliye Derneği’nin Antalya Şubesi sorumlusu olan Ali Pur’un kendisini aradığını belirtti. Pur’un İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar’ın okul arkadaşı olmasının yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de eski koruması olduğuna dikkat çeken Kıskaç, Pur’un sıklıkla kendisini arayarak davayı geri çekmesini istediğini söyledi.

‘FİKRİ KARADAĞ, HAZIRLADIĞI 13 BİN KİŞİLİK ‘HAİN’ LİSTESİNİ ÇALDIRDI’

Davanın tutuklu sanığı Fikri Karadağ’a, Osman Gürbüz’ü kast ederek "Bu itirafçı teröristin aranızda işi ne?" dediğini anlatan Kıskaç, "İlerleyen günlerde Fikri Karadağ beni telefonla arayarak uçakla İstanbul’a geleceğini söyledi." dedi. Kıskaç, "Karadağ, arabasında muhafaza ettiği çanta içindeki 13 bin kişilik hain listesini bana gösterdi. Sonra pastanede bir süre oturup konuştuk. Arabaya tekrar döndüğümüzde çantanın çalındığını gördük. Karakola giderek şikayette bulunduk. Çanta bulundu ancak içi boştu." ifadelerini kullandı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme