Profesyonel Ordu Göreve Başladı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, NTV’de sorularını yanıtladı. Bedelli askerlik ve profesyonel orduya yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Gönül, CHP’nin bedelli askerlik önerisinin gerçekçi olmadığını söyledi. Askerlik konusunun son derece hassas olduğunu belirten Gönül, "Tabi kaynaklar bakımından zengin bir ülke değiliz, en büyük zenginliğimiz insanımız; çok çalışkan bir insanımız var. Çok stratejik bir yerdeyiz ve binin üzerinde hudut karakolumuz var, bazıları 3 bin metrenin üzerinde" dedi.

PROFESYONEL ORDU BAŞLADI

Sözleşmeli erde nereye gelineceğine bakıp bedelli askerlik ve diğer ihtimaller üzerinde duracaklarını dile getiren Gönül, şunları kaydetti:

"Ama staj şeklinde askerlik ya da bedelli konusu çok hassastır. Profesyonel ordu başladı. 6 tümenimiz şu anda Güney hududunda. Bunu sözleşmeli erlerle daha da ileri safhalara götüreceğiz. Sözleşmeli erler Güneydoğu’da şu anda uzman erbaş olarak görev yapıyorlar. Şimdi alacaklarımız sözleşmeli erdirler. Bu durumun gelişmesine göre hem askerlik hem de bedelli durumu ayrı ayrı incelenecektir. Tekrar arz ediyorum kamuoyuna; biz bugün varız yarın yokuz ama devletin binlerce yıllık gelenekleriyle çok oynamamak lazım.’

CHP VE BEDELLİ ASKERLİK

Bakan Vecdi Gönül, son olarak CHP’nin gündeme getirdiği bedelli askerlik ve profesyonel orduyla ilgili şunları söyledi:

"CHP’nin önerisi gerçekçi ve uygulanabilir görünmüyor. Askerlik konusu son derece hassastır…

Tabi kaynaklar bakımından zengin bir ülke değiliz, en büyük zenginliğimiz insanımız; çok çalışkan bir insanımız var. Çok stratejik bir yerdeyiz ve binin üzerinde hudut karakolumuz var; bazıları 3 bin metrenin üzerinde.

Sözleşmeli erde nereye geleceğimize bakıp bedelli askerlik ve diğer ihtimaller üzerinde duracağız. Ama staj şeklinde askerlik ya da bedelli konusu çok hassastır.

Bir başka teklifleri daha var. Muhtaç olanlara 600 TL vereceğiz diyor. Milyonlarca insan askeri ücret üzerinden çalışıyor ve muhtaçlar. 600 TL verirseniz kim gelip çalışacak.

Haber 7