PKK’nın lideri değişti

Olaylar
Terör örgütü KCK -PKK içerisinde neler yaşanıyor? Bir grup barış çağrıları yaparken diğer, bir başka kanat ise hain saldırılarına devam ediyor? Yeni süreci nasıl yorumlamak lazım Aksiyon dergisi değer...
EMOJİLE

Terör örgütü KCK -PKK içerisinde neler yaşanıyor? Bir grup barış çağrıları yaparken diğer, bir başka kanat ise hain saldırılarına devam ediyor? Yeni süreci nasıl yorumlamak lazım Aksiyon dergisi değerlendirdi Terör örgütü KCK-PKK ne yapmayı hedefliyor? Bir taraftan barış çağrıları yapılıyor, diğer taraftan ise saldırılar devam ediyor. Aksiyon Dergisi son sayısında terör örgütü nün içerisinde bulunduğu durumu anlattı. Dağlıca saldırısından sonra PKK içerisindeki çekişme iyice ayyuka çıktı. Uzun süre Karayılan’ın yakınında bulunan bir örgüt mensubu süreci şöyle özetliyor.

Eski ve önemli bir örgüt mensubu: KCK-PKK, ya kendini bitirmek istiyor ya da daha büyük bir güç olma yolunda. Ama ben PKK’nın daha büyük bir bela olmak istediğini düşünüyorum. Çünkü örgütte artık 10 kadar ülkenin ortaklığı var.

Kandil İstihbarat örgütleri ile kaynıyor. PKK içerisinde bir liderlik savaşı var. Görünürde ve kağıt üzerinde Murat Karayılan örgütün lideri. Ancak onun ipi Oslo görüşmelerinde çekildi.

İkinci Oslo görüşmelerine Karayılan çağrılmadı. Hatta konuşulanlardan haberi bile olmadı. Bu süreçte arayışlara giren Karayılan önce İran’a sığındı, vaatlerde bulunarak destek aradı. Karayılan oradan istediğini alamayınca ibreyi İsrail’e çevirdi.

Ve dönüşünde tek lider olduğunu ilan etti. Karayılan’ı tahtından eden ise Bahoz Erdal lakabıyla bilinen Suriyeli Fehman Hüseyin. Bahoz Suriye, İran, Rusya, Almanya, İngiltere ve Türkiye’deki Ergenekon uzantılı derinlerin üzerinde karar kıldığı destek verdiği isim.

Son Dağlıca baskını ise Bahoz Erdal’ın organizasyonu. Uzmanlara göre Dağlıca baskını Fehman Hüseyin’in liderlik kutlamasıydı. Karayılan’ın son yaptığı röportajda verdiği barış mesajları da örgüt içi liderlik hesaplaşmasının bir yansıması. Oslo ön görüşmelerini Karayılan üzerinden yürüten yabancı güçler daha sonra Karayılan’ı devre dışı bırakınca Karayılan da arabuluculuk görüşmelerini İngilizlerin yürüttüğünü açıklayarak bir nevi öç aldı. İngiliz parlamenter Lord Raymond Hylton verdiği bir demeçte bölgesel özerklik sağlamak için yapılacak görüşmelerin önemli olduğunu söylemişti. Eldeki bilgiler ışığında örgütün yeni liderinin Bahoz Erdal olarak açıklanması bekleniyor. Örgütün sözde lideri Abdullah Öcalan ise etkinliğini iyice yitirdi. Örgüt için sadece sembolik bir anlam ifade ediyor.

Aksiyon
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme