PKK’nın lider kadrosunu bitirecek taktik!

Olaylar
Balıkesir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Ercan Yılmaz’ın Bugün Gazetesi’nden Seda Şimşek’e verdiği röportajın ilgili bölümü… * Türk...
EMOJİLE

Balıkesir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Ercan Yılmaz’ın Bugün Gazetesi’nden Seda Şimşek’e verdiği röportajın ilgili bölümü…

* Türkiye bir terör sorunu yaşıyor, terör demokratikleşme ile bitirilebilir mi?

Terörün önemli bir kısmı bitirilebilir. Eğer halkın büyük çoğunluğunun beklentilerini karşılayacak bir sistem ortaya çıkarsa, terörü destekleyen unsurları ortadan kaldırmış olursunuz. Terörü destekleyen unsurlar zaten negatif unsurlardır. Onlar iyileştirildiği vakit terör zayıflar ama tam olarak da ortadan kalkmaz.

* Neden?

Çünkü öyle bir çekirdek yapı vardır ki onları güçten başka bir şeyle alt edemezsiniz. Çünkü adam yıllarca çatışmaya alışmıştır, başka bir dünyası, hayatı yoktur. Orada belli bir pozisyondadır, mesela komutandır, sivil yaşama geçeceği zaman hiç bir şeydir. Bu imtiyazını kaybetmek, bu riski göze almak istemez.

* Bu nasıl aşılabiliyor çözüm süreçlerinde?

Bu bölüm güvenlik boyutu ile aşılabilir. Yani, bir şekilde silah bırakmayan çekirdek kadroya karşı güçle mücadele verilmek zorunda çünkü başka türlü başarıya ulaşılamaz. Koşullar iyileştirildiğinde ise terörü destekleyen toplumsal yapı mutlaka kazanılır. Silahlı mücadelenin yüzde yüz ortadan kalkması beklenmemeli. İrlanda, İspanya örneği… Buralarda da örgütlerin istediği şeylerin tamamı neredeyse verildiği halde çatışma bitmiyor çünkü öyle küçük gruplar var ki bunlar "ya bizim istediğimiz ya ölüm" diyor.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme