PKK’dan “gücümüz kalmadı” itirafı

Olaylar
Telsiz yayınlarına göre örgütün gerçekleştirdiği eylemlerde bir çok örgüt mensubunun öldüğünü ve pek çok bölge sorumlusu ile irtibat kuramadıklarını bildiren Karayılan, artık dayanamadıklarını söyleye...
EMOJİLE

Telsiz yayınlarına göre örgütün gerçekleştirdiği eylemlerde bir çok örgüt mensubunun öldüğünü ve pek çok bölge sorumlusu ile irtibat kuramadıklarını bildiren Karayılan, artık dayanamadıklarını söyleyen emrindeki gruplara "Direnin" uyarısında bulunuyor. Karayılan’ın bu uyarısına karşı telsizden "Mümkün değil, direnecek durumumuz yoktur. Çok kayıp verdik. Gücümüz kalmadı" şeklinde cevap geliyor.

İHA’LARA KARŞI ÖZEL UYARI

Talimatta özellikle insansız hava araçları (İHA) sebebiyle gizlenmekte büyük sıkıntılar çekildiğini anlatan Karayılan, büyük bir panik içerisinde dağdaki militanları İHA’lara karşı dikkatli olmaları ve daha şiddetli saldırmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

PKK CENAZELERİNE KATILIM AZALDI

PKK’nın bu paniği kırsalda güvenlik güçlerinin son dönemde artırdığı operasyonlara bağlanıyor. Diğer taraftan PKK’nın şehir yapılanması olan ve paralel devlet olarak tasarlanan KCK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar da hız kesmiyor. Operasyonlar sonrası özellikle şehir eylemlerinin durma noktasına geldiği bildiriliyor. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in "Hayati öneme sahip" dediği operasyonlar sonucu terörist cenazelerine katılımlarda gözle görülür düşüşler yaşanıyor. BDP’nin ve PKK’nın terörist cenazelerindeki katılımları artırmak için uğraştığı ve cenazeye katılmaları için halka baskı uyguladıkları biliniyordu. Katılımların azalmasında bu baskı ve tehditlerin büyük payı olduğu belirtiliyor.

KCK OPERASYONLARI ÖNCESİ

6-7 Eylül 2010 tarihleri arasında Hakkari’nin çeşitli yerlerinde yapılan operasyonlarda 9 terörist ölü olarak ele geçirilmişti. Ölen teröristlerden Şahin Kendal kod isimli Yusuf Şahin’in cenazesinin defnedilmek için Hakkari’nin İdil ilçesinden Cizre ilçesine götürülmesi esnasında yaklaşık 130 araçlık konvoy cenazeye eşlik etti. Teröristin cenazesine yaklaşık 11 bin kişi katıldı.

KCK OPERASYONLARI SONRASI

Operasyonlardan sonra terörist cenazelerine katılımlarda büyük düşüşler yaşandı. 2011’in Ekim ayında Beytüşşebap’ta yapılan operasyonlarda ise 3 terörist ölü olarak ele geçirildi. Ölen teröristlerden Ruken Cudi kod isimli Heybet Güngen’in cenazesine ise 200 kişilik küçük bir grup katıldı. Şubat 2012’de yapılan operasyonlarda öldürülen Zozan kod isimli Emine Güngen ve Hazer İbrahim kod isimli Abdulmecit Kabul adlı teröristlerin Cizre’deki cenazesine katılanların sayısı da 200 kişiyi geçmedi. 11 Temmuz 2012’de ölen teröristlerden Dijvar kod isimli Hasan Algur’un cenazesi ise 14 Ağustos 2012’de defnedildi. Cenazeye katılanların sayısı ise 80-90 kişiye bile ulaşamadı.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme