“PKK ile Pazarlık Yakında Başlar”

Olaylar
Mehmet Ali Birand bugün Posta gazetesindeki köşesinde PKK ile devlet arasında yakında pazarlık aşamasına geçileceği ve masaya oturulacağı iddiasını yineledi. İşte Birand’ın, "Masaya oturma ...
EMOJİLE

Mehmet Ali Birand bugün Posta gazetesindeki köşesinde PKK ile devlet arasında yakında pazarlık aşamasına geçileceği ve masaya oturulacağı iddiasını yineledi.

İşte Birand’ın, "Masaya oturma yoklamaları yapılıyor" dediği yazısı:

Tekrar eskiye döneceğimizi ve çatışma sürecinin hep böyle devam edeceğini sanıyorduk, ancak aldığım işaretler, durumun farklı olduğunu ve PKK ile fiziki görüşmelerin yakında başlayacağını gösteriyor. Yeni süreç ne sonuç verir bilinmiyor, ancak derinden derine yeniden bir deneme hazırlanıyor.

ŞU AN YAŞANAN ÇATIŞMALAR, DOLAYLI MÜZAKERE

Adına "çatışma" deniyor, ancak şu sıralarda PKK ile devlet arasında yaşananlar bir satranç Oyunu, dolaylı bir müzakeredir.

Bakın anlatayım…

Geçen yılın sonbaharında, New York’daki BM görüşmelerinden dönerken, Başbakan gazetecilere PKK ile yeni bir sürece girildiğini açıklamış ve "Hem güvenlik önlemleri arttırılacak, hem de buna paralel olarak görüşmeler de sürdürülecek" demişti. PKK, iktidarın Açılımına beklenen iyi niyetli yanıtı vermemiş ve savaşı tercih etmişti.

KCK TUTUKLAMALARINDA DOĞRU İLE YANLIŞ KARIŞTIRILDI

İmralı’nın kapıları kapatıldı, Öcalan’ın dış dünya ile teması kesildi ve hem PKK, hem de KCK’ya karşı da son derece sert bir kampanya yürütüldü.

Özellikle, KCK tutuklamalarında birçok doğru ile yanlış birbirine karıştırıldı. Sert eleştiriler yapıldı. Ben de bu Köşe’de, militanlarla, şiddeti körüklemeyen düşünür ve gazetecilerin tutuklanmalarına karşı çıktım. Doğru ile yanlışlar karıştırıldı ama genel toplamda, bu "strateji" işe yaradı. PKK’ya çok ağır darbe vuruldu.

Uzun süredir ilk defa, büyük askeri operasyonlara gerek kalmadan, örgütün Kandil’e sıkıştığı ve hareket yeteneğinin azaldığı izlenimi doğdu. (…)

İşte bütün bunlar uzaktan yapılan bir pazarlık, bir müzakere…

Peki, bu stratejinin resmen masaya oturularak yapılacak görüşme ayağı ne oldu? Unutuldu mu? Hayır.

MİT MASAYA OTURMA YOKLAMALARINI YAPIYOR

Son haftalarda, MİT aracılığıyla temasların yavaş yavaş başlatılacağı hatta ilk birkaç yoklamanın yapıldığı haberlerini alıyorum. Bu adımların atılmasında iktidarı cesaretlendiren en önemli gelişme, MİT-EMNİYET kavgasında ortaya çıkan bilgiler ve MİT’in PKK ile görüşme zabıtlarının kamuoyunda olumsuz bir tepki yaratmaması oldu.

Dikkat edecek olursanız, Başbakan yardımcısı ve bu işin koordinatörü Beşir Atalay sık sık yeni süreçten söz ediyor ve yakında birşeylerin olacağını söylüyor. Bu sözler, çok duyulduğundan dolayı, kamuoyunda pek dikkate alınmıyor, ancak ben gelen ilkbaharın işaretlerini görüyorum.

(…) Gerçekten artık vakit geldi. PKK terörle hakkını aramaya kalktığı sürece, dış desteğini daha da kaybedeceğini, içerdeki desteğini de tehlikeye düştüğünü görüyor olmalı. Örgütün artık silahla değil, siyasetle mücadelesini sürdürmekten başka çaresi kalmadığını anlaması gerekiyor…

MASA SADECE MÜZAKERELERDE KULLANILMAZ

(…) "Masa" dediğiniz sadece müzakerelerde kullanılan bir eşya değildir.. Siyasiler, stratejistler, güvenlikçiler, istihbaratçılar da "mücadelede" masa kullanırlar.. Üstelik onların "masa" ları çok daha büyük ve sağlamdır!..

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme